Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фрагмент от античен надпис откриха археолозите в Пловдив

При провеждане на археологическо наблюдение на строителни дейности в рамките на града, археолозите на РАМ - Пловдив откриха фрагмент от античен надпис.  Макар надписът да е само частично запазен, той допълва с нова и интересна информация историята на Пловдив. 

Обектът е на ул. "Митрополит Панарет" 17, в близост до Понеделник пазара, където частен инвеститор събаря възражденска къща, за да строи. По реда на закона той е заявил  археологическото проучване, което още в първия си ден изненадва археолога Десислава Давидова.

Тя уточни, че находката е в интересен район на града, с многопластови находки от Елинизма до Османската епоха. Става дума за помещение в близост до античната улица, експонирана при Източната порта. Най- вероятно пространства на жилищни или търговски постройки.

Откритата плоча е с размери 70/40 см., намерена е на дълбочина около 1.60 м. Уникалното е колко добре е съхранена плочата, каза археологът, с уточнението, че през вековете мраморният материал се е ползвал като строителен. 

Археологът обобщи, че надписите винаги са необикновено професионално предизвикателство, защото с разчитането си могат да послужат за интерпретацията на материала, да направят и връзка със съседни обекти. 

Направена е незабавна консултация с д-р Николай Шаранков, специалист по епиграфика, който установява, че най-вероятно става въпрос за почетен надпис от постамент за статуя, датиращ от времето на император Септимий Север (193 - 211 г.). 

Това е първата идентифицирана находка от филата "Филипеида"- една от административните единици на града, кръстена на неговия основател. Тя помага да се свърже с  друга находка на Античния театър и тя да  бъде свързана с този период.

Надписът споменава името на знатния гражданин Вераний, трибун и първожрец на императорския култ във Филипопол. Епиграфът разказа, че Вераний най- вероятно е принадлежал към местната тракийска аристоркрация, получил римско гражданство и е бил включен в римското конническо съсловие и така е започнала кариерата му в римската войска и той достига длъжността "военен трибун". Както и други траки е изпратен да заема най- високи длъжности в града си. Тава е бил един от начините да се интегрира тракийскатокрация в Римската държава, уточни д-р Шаранков.

От надписа се разбира, че Вераний е организирал гладиаторски борби, най- скъпото състезение, за което тогава организаторите а плащали със свои средства.

Д- р Шаранков разкри, че датировката е направена по специфичния шрифт на надписа, характерен именно за времето на император Септимий Север.

Интервютата по темата чуйте в прикачениете звукови файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Спектакъл "Със стих и ноти" в читалище "Възраждане"

С музикално-поетичен спектакъл „Със стих и ноти“ тази вечер читалище „Възраждане“ в Пловдив отбелязва Деня на българската писменост и култура 24 май .  В програмата участват млади творци и приятели на читалището. Сред тях са Павел Ваклинов, Теодора Сукарева-Теа, Хари Пламенов, Жени Щерева, Ангел Стойчев, Мария Стоименова, Александра Хаджиева,..

обновено на 22.05.25 в 08:07

Хърватски художник представя изложба мозайки

Изложба на мозайки от хърватския автор Лука Петрач се открива тази вечер в новата зала на Дружеството на пловдивските художници на бул. "Цар Борис Трети Обединител" 153.  Представени са 26 творби на известния творец. Проявата е организирана от националната общност на българите в Хърватия и Дружеството на пловдивските художници.  Лука Петрач..

публикувано на 22.05.25 в 07:06

„Още исторически подробности“ от проф. Борис Колев

Среща разговор с проф. д-р Борис Колев, по време на която ще бъде представена неговата книга „Още исторически подробности“, ще се проведе в Конферентна зала на Народната библиотека „Иван Вазов“. Борис Колев е народен представител във Великото народно събрание (1990 – 1991 г.), както и в 37-то Народно събрание, в което е председател на Комисията по..

публикувано на 22.05.25 в 07:01

Органов концерт на Камерния фестивал в Пловдив

Третият концерт в програмата на 61. Международен фестивал на камерната музика - Пловдив щe е 'Hommage à J.S BACH' - 340 години от рождението на композитора - органов концерт в изпълнение на Венсан Дюбоа .  Музикантът свири в парижката катедралата "Нотр Дам".  Събитието ще се проведе от 19,30 ч. в концертната зала на АМТИИ "Проф. Асен..

публикувано на 22.05.25 в 05:50

Три пловдивчанки сред отличените с приза "Златен век"

Министърът на културата Мариан Бачев връчи отличието „Златен век“ – звезда на Божана Апостолова  - поетеса, писател, издател, като наградата получи нейният син Манол Пейков.  Националната награда за високи постижения в областта на културата и образованието получи и п роф. д-р Елена Кантарева – Дечева . Министърът на културата Мариан Бачев лично..

публикувано на 21.05.25 в 16:29