Обектът е на ул. "Митрополит Панарет" 17, в близост до Понеделник пазара, където частен инвеститор събаря възражденска къща, за да строи. По реда на закона той е заявил археологическото проучване, което още в първия си ден изненадва археолога Десислава Давидова.
Тя уточни, че находката е в интересен район на града, с многопластови находки от Елинизма до Османската епоха. Става дума за помещение в близост до античната улица, експонирана при Източната порта. Най- вероятно пространства на жилищни или търговски постройки.
Откритата плоча е с размери 70/40 см., намерена е на дълбочина около 1.60 м. Уникалното е колко добре е съхранена плочата, каза археологът, с уточнението, че през вековете мраморният материал се е ползвал като строителен.
Археологът обобщи, че надписите винаги са необикновено професионално предизвикателство, защото с разчитането си могат да послужат за интерпретацията на материала, да направят и връзка със съседни обекти.
Направена е незабавна консултация с д-р Николай Шаранков, специалист по епиграфика, който установява, че най-вероятно става въпрос за почетен надпис от постамент за статуя, датиращ от времето на император Септимий Север (193 - 211 г.).
Това е първата идентифицирана находка от филата "Филипеида"- една от административните единици на града, кръстена на неговия основател. Тя помага да се свърже с друга находка на Античния театър и тя да бъде свързана с този период.
Надписът споменава името на знатния гражданин Вераний, трибун и първожрец на императорския култ във Филипопол. Епиграфът разказа, че Вераний най- вероятно е принадлежал към местната тракийска аристоркрация, получил римско гражданство и е бил включен в римското конническо съсловие и така е започнала кариерата му в римската войска и той достига длъжността "военен трибун". Както и други траки е изпратен да заема най- високи длъжности в града си. Тава е бил един от начините да се интегрира тракийскатокрация в Римската държава, уточни д-р Шаранков.
От надписа се разбира, че Вераний е организирал гладиаторски борби, най- скъпото състезение, за което тогава организаторите а плащали със свои средства.
Д- р Шаранков разкри, че датировката е направена по специфичния шрифт на надписа, характерен именно за времето на император Септимий Север.
Интервютата по темата чуйте в прикачениете звукови файлове.Живописецът Христо Бозуков открива тази вечер изложба в Градската художествена галерия, в залите за временни експозиции на Главната улица в Пловдив. Проектът включва 37 платна и е озаглавен "Деструкция на реалното". В творбите си авторът разглежда вечната тема за противопоставянето между реалното и нереалното, между бялото и черното чрез..
Близо 60 художници от цялата страна се включват в голямата лятна изложба на галерия „Възраждане“, която се открива на 2 юли. Експозицията включва над 200 творби – живопис, графика, рисунка и скулптура. „Това са около 60 художници, с които ние непрекъснато работим. Преобладават нашите пловдивски автори – Ангел Герджиков, професор Бисер..
Започват Вазовите празници в Сопот. Днес ще бъде открита фотоизложба в експозиционната зала на къщата музей на Вазов. Там ще се състои и литературна вечер и театрален спектакъл. Тази година се отбелязват 175 години от рождението на Вазов.
Представители на патентните ведомства от Европейския съюз ще гостуват на Етнографския музей в Пловдив, където се провежда Седмицата на традиционните занаяти. Гостите от Европа ще се срещнат с българските майстори и ще ги запознаят с възможностите за защита на творчеството им. В Етнографския музей ще е и кметът на Пловдив Костадин Димитров, който..
Официалното откриване на Opera Open е тази вечер със спектакъла "Петте елемента" на Алесандро Куарта с оркестъра на Опера Пловдив. Новата композиция на италианския цигулар обединява идеята за петте елемента – земя, вода, въздух, огън и етер чрез въздействаща музика, допълнена от визуални картини на Петко Танчев. Opera Open 2025 разкрива..