Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Код "жега". Как да се предпазим?

Снимка: БГНЕС

За първи път за  тази година обявиха оранжев код за опасни горещини. Предупреждението е от Националния институт по метеорология и хидрология  и е в сила за цялата страна. В Пловдив температурата ще е 38 градуса. Прогнозата на синоптиците е, че температурите у нас ще продължават да се повишават и през следващата седмица.Очкванията са, че горещата вълна, която се задава, ще подобри температурни рекорди в някои градове у нас. Най-близката, най-топла година е била  2007, когато в Пловдив са измерени рекордите 43 градуса.

Според общопрактикуващият лекар д-р Костадин Сотиров нашият организъм е пригоден към сезоните и като народ сме адаптирани към тази среда. Родени и отрасли сме в среда, в която зимата е много студено, а лятото  много горещо, но е добре да знаем какво да правим, за да пазим здравето и живота си.

Най-важното е да пием достатъчно количество вода. По този начин се изпотяваме и охлаждаме и няма опасност за организма. Трябва обаче да разпределим количеството равномерно през деня - на всеки час по една чаша. Това особено важи за възрастните и хронично болните  хора и малките деца.

Хората с високо кръвно трябва да се се слядат, за да се корегира терапията.

В горещото време е добре да носим шапка, която обаче се сваля, когато сме на сянка, за да може да "подиша" косата ни. Дрехите също трябва да бъдат съобразени - да са по-светли, широки и да не спарват.

Хората, които работят на климатик трябва да внимават, когато влизат изпотени в охладеното помещение,  да не се схванат. Той предупреди, че разликата в температурата  трябва да е около 10 градуса.

При топлинен удар първото е пострадалия да се пренесе на сянка и да се охлади, и оводни. При нужда се търси лекарска помощ.

Според д-р Сотиров трябва се съобрази и храната в горещините. Да бъде по-лека, разнообразна с повече зеленчуци и плодове. 

По-добре е да се приемат малки количества храна по няколко пъти на ден, вместо да се храним три пъти обилно. 

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Академията за редки болести е полезна за младите лекари

Ежегодната  обучителна „Академия за редки болести“ стартира при голям интерес в Пловдив. Тя се провежда в рамките на  Национална конференция за редки болести и лекарства сираци, която събира  над 230 медицински специалисти, представители на пациентски организации, здравни власти и индустрията.  В рамките на двудневния форум те ще споделят опит..

публикувано на 13.09.24 в 14:20

Опитите за въздействие върху избирателя доведоха до кризата

Политическата криза е катализатор на радикализацията в опитите за въздействие на избирателя. Затова ще е интересно да се види на тези избори как цели компактни групи избиратели, които 99% от секцията гласуват за една партия или кандидат, ще се преориентират. Това коментира Калин Славов, изпълнителен директор на „Прозрачност без граници“...

публикувано на 13.09.24 в 10:59

Между 4 и 6% от населението е засегнато от редки болести

Не мога да кажа, че хората с редки заболявания се увеличават, но се подобряват възможностите на медицината за точна диагностика на голям брой от редките заболявания. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Румен Стефанов, председател на Комисията по редки болести към Министерсвтото на здравеопазването и..

публикувано на 13.09.24 в 10:04

"Нощ на ангелите" превръща Пловдив в град на доброто

"Нощ на Ангелите“ отбелязва петото си издание с най-мащабния  благотворителен фестивал, правен до сега. Събитието ще се проведе на 14-ти и 15-ти септември на Гребната база в Пловдив  и разраства мащаба си, за да докаже, че за доброто няма граници.  И  тази година се запазва традицията на 17-ти септември, денят в който почитаме паметта на..

публикувано на 12.09.24 в 15:44

Промените при шофьорския изпит няма да намалят катастрофите

Промените при шофьорските изпити от декември месец няма да допринесат за подобряване на пътната безопасност. Те са козметични, необходими са доста по-големи промени, но няма воля да бъдат предприети. Това коментира Трендафил Маринов от Съюза на автоинструкторите по повод промените в наредбата за придобиване на свидетелство за правоспособност. С..

публикувано на 12.09.24 в 10:29