Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Код "жега". Как да се предпазим?

Снимка: БГНЕС

За първи път за  тази година обявиха оранжев код за опасни горещини. Предупреждението е от Националния институт по метеорология и хидрология  и е в сила за цялата страна. В Пловдив температурата ще е 38 градуса. Прогнозата на синоптиците е, че температурите у нас ще продължават да се повишават и през следващата седмица.Очкванията са, че горещата вълна, която се задава, ще подобри температурни рекорди в някои градове у нас. Най-близката, най-топла година е била  2007, когато в Пловдив са измерени рекордите 43 градуса.

Според общопрактикуващият лекар д-р Костадин Сотиров нашият организъм е пригоден към сезоните и като народ сме адаптирани към тази среда. Родени и отрасли сме в среда, в която зимата е много студено, а лятото  много горещо, но е добре да знаем какво да правим, за да пазим здравето и живота си.

Най-важното е да пием достатъчно количество вода. По този начин се изпотяваме и охлаждаме и няма опасност за организма. Трябва обаче да разпределим количеството равномерно през деня - на всеки час по една чаша. Това особено важи за възрастните и хронично болните  хора и малките деца.

Хората с високо кръвно трябва да се се слядат, за да се корегира терапията.

В горещото време е добре да носим шапка, която обаче се сваля, когато сме на сянка, за да може да "подиша" косата ни. Дрехите също трябва да бъдат съобразени - да са по-светли, широки и да не спарват.

Хората, които работят на климатик трябва да внимават, когато влизат изпотени в охладеното помещение,  да не се схванат. Той предупреди, че разликата в температурата  трябва да е около 10 градуса.

При топлинен удар първото е пострадалия да се пренесе на сянка и да се охлади, и оводни. При нужда се търси лекарска помощ.

Според д-р Сотиров трябва се съобрази и храната в горещините. Да бъде по-лека, разнообразна с повече зеленчуци и плодове. 

По-добре е да се приемат малки количества храна по няколко пъти на ден, вместо да се храним три пъти обилно. 

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57