Кино на открито на фестивала „Боровинкови нощи 2024“, на хижа „Амбарица“, в Централен Балкан. Една от най-трудно достъпните и отдалечени от населени места хижи, в България. Приказно място, където периодично, заедно с доброволци, се организира фестивалът "Боровинкови нощи", в който се включва и екипът на „Кинематограф“, за да сподели най-добрите късометражни истории, на открито, по осеяните с боровинки склонове. Прожекциите ще бъдат на 19 юли, от 20.45 часа, с вход свободен, в рамките на фестивалната програма, която продължава до 21 юли.
Тази година преживяването е още по-интересно с две блок програми, между които ще има кратка почивка. Първата програма е около 40 минути и е посветена на Космоса. Втората програма е около 50 минути и се посвещава на българското кино. Три нови и много различни филма са подготвили организаторите, с които да обхванат динамиката и духа на новото българско късо кино. Това са филмите „Премиерата“, на режисьора Тома Вашаров, „Любовни черупки“, на режисьора Свилен Димитров и филма „Танда“, на режисьора Теодора-Косара Попова. Това са един игрален, един анимационен и един документален филм.
„Филмите ще се прожектират на стената на хижата, под открито небе и тази невероятна гледка там. Първият блок е съставен от филми за Космоса. Имаме един уникален документалет филм, от Франция, който визуално е неверотно разказан. Филмът, всъщност, прави разбор от създаването на Вселената до днес, как изглежда всичко в една по-голяма картина? Вторият блок филми са ново българско, късометражно кино. Прожекцията на филма „Танда“, който е посветен на тангото, ще завърши с танго. Така, че след този поглед към Космоса, правим едно рязко завръщане към нашата българска действителност, погледнато през очите на младите кинотворци. Това са едни много свежи филми. Така ние постигаме нашата мисия да даваме повече видимост на българското кино и да запознаваме хората с него. А, късото кино е доста непоказвано. Но, последните години много се разрастна публиката, освен това хората с интернет започнаха да свикват, че има най-различни формати на кино. И все пак, сравнено с голямото кино, късото кино си е абсолютно непоказвано. И върху това сме се фокусирали ние, търсейки страхотни и различни места за показване, на тези филми. За всички присъстващи ще има набрани боровинки, защото в целия район растат боровинки. Това, също, е една от приказните страни на този фестивал“, разказва Юлиян Спасов, от екипа на „Кинематограф“.
Филмите са подходящи за всички възрасти, а организаторите приканват посетителите да си носят нещо за сядане.
Юлиян Спасов е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
В студиото на Радио Пловдив, гостуваха 8-годишната Елизабет Армен Амбарцумян и нейната майка Манита Вартан. Освен с изключителната си красота, двете впечатляват и с таланта си. Елизабет, освен инструменталист, е и изявен вокален изпълнител от най-ранна детска възраст. С право я наричат детето-чудо! Носителка е на редица призове, награди и..
Срещаме ви с Александър Шакрачки, който се занимава с катерене и алинизъм, и ще ни разкаже за вълнуващата експедиция до Индия, която предприема със свои колеги. Повече от месец престой в планината, над 4000 метра надморска височина, няколко изкъчени върхове и много любопитни истории. Много повече забавление и емоции предстоят в поредната среща..
Изненадващият априлски сняг затрупа гнездата на щъркелите в Белозем. Кадри от специалната система на видеонаблюдение показва птиците в гнездата им. Гледката не е обичайна, но не е опасна за птиците и тяхното бъдещо поколение, съобщиха от НЧ „Просвета“, които работят за опазването на популацията в Европейското село на белия щъркел. Щъркелите ще се..
Петима от най-големите български карикатуристи ще гостуват в „Алтер его“ тази събота – Анатолий Станкулов, Ивайло Цветков, Любомир Михайлов, Цочо Пеев и Ириен Трендафилов. Това е нашият „радио кент флош“, с който ще наддаваме за вашето внимание! Още повече, нашите гости са „големи спатии“ т.е. хора които не само рисуват весели картинки, но и..
„Занаятчийско училище – Пловдив“ отваря врати на 5 април на „Улица на занаятите“ в Стария град. Обучението е напълно безплатно и е за деца от 10 до 17 години, желаещи да се докоснат до тънкостите на занаятите, да придобият знания, умения и да изработят изделия под ръководството на майстор-занаятчия. Необходимо е обаче предварително записване,..