Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карти, етерични масла и една родова приказка

| обновено на 17.07.24 в 14:57 | Интервю
2
Дорина Ташева
Снимка: Личен архив

Дорина Ташева е холистичен психолог. Тя е завършила консултативна психология в ПУ „Паисий Хилендарски“. Освен това, е специализирала базово ниво по позитивна психотерапия, към "Дружество по позитивна психотерапия в България". Тя е рейки мастер и енергиен психолог, треньор по емоционална интелигентност и сертифициран терапевт по трансгенерационен анализ (родова терапия), както и семейни констелации по метода на Берт Хелингер. Дорина Ташева е дипломиран ароматерапевт и психо-ароматерапевт. 

Всички нейни квалификации, обучения, интереси, работа с хората я карат да търси нови пътища и начини, с които да развива себе си и да помага на хората, защото нейния професионален път и мисия е знанието за душата.

„В процеса на преобразуване на личността, първо място заема осъзнаването. Това е първото стъпало към трансформацията. Следващото стъпало е общуването, ясното чуване и свързването с другия. Да видим сянката си, която толкова ожесточено избягваме, а тя носи дарове, скрити в себе си. Сенчестите емоции са компас, който ни показва от какво, всъщност, имаме нужда. Ние се проявяваме в настоящия си живот по най-добрия начин, за да осъзнаем именно нашето по-голямо Аз, душата ни“, коментира Дорина Ташева.

По пътя към опознаването на човека и неговата душа, тя създава „Дневник на българската Душа“, книжката за пораснали деца "Пазителката на Рода", както и книга-ръководство по емоционална ароматерапия "Психо-ароматерапия - силата на етеричните масла и цветята на д-р Бах". Нейно творение са и психо-ароматерапевтичните карти, които често използва в работата си с хората.

„Психо-ароматерапията е един наистина необятен път, който може да ни подкрепи в света на емоциите и разбирането за себе си. Аз наричам етеричните масла вълшебни емоции в шишенце, защото те ни свързват пряко с нашия емоционален мозък. Вдишвайки едно истинско масло, ние активираме лимбичната система, лимбичния мозък, който е нашият емоционален мозък. И, най-вече, има директна връзка с амигдалата. Тя е нашият храм на емоциите. Там се съхраняват всички наши емоционални спомени. Тук целта на сместа от етерични масла е да задейства именно емоционалния мозък, центъра за емоционален контрол. Когато това се случи, мозъкът ни работи за подобряване на емоциите и ни позволява да се чувстваме по-добре.

Аз изключително много ценя работата на Карл Юнг и неговия труд. Той се е занимавал с таро. Юнг работи изключително много със символиката и подсъзнателното. Аз, също, движейки се по този път имам интерес към символиката и картите и смятам, че те са един много ценен инструмент, който да ни подкрепи във връзката с нашето несъзнателно. Целта и идеята на тези карти е човек да може интуитивно да изтегли карта, с определено масло и определено емоционално послание. Този комплект включва 61 карти и 61 профила на маслата, и техните вибрационни послания. Както ми показва и практиката, тези послания сами намират пътя към душата на човек и хората си намират това, което е много ценно като отговор за тях“, разказва Дорина Ташева.

Работата с картите се случва и с помощта на медитацията. След като се изтегли карта, човек може да си даде време да използва и самото масло, ако е налично. Маслото може да се нанесе върху тялото или по дланите, да се вдиша от няколко пъти и човек да се потопи в медитативното състояние, за да чуе насоките на своя висш Аз.

„Всяко едно масло ни носи воите емоционални ползи и има, и личностен профил, както има архетипи в психологията. Има и отделни седем групи в ароматите, които наричаме темпераменти. Това са темпераменти на самите растения, различни групи, които отговарят на определени характерови качества. Това са флоралният темперамент, плодовият темперамент, билковият темперамент, смолистият темперамент, коренистият темперамент, дървесно-листният темперамент и семчестият темперамент. Към тези групи има и много голям набор от масла. Иска ми се картите да свързват човека с интуицията, не толкова с рационалния мозък. Съвременният човек е изключително фокусиран върху своето рацио и има нужда да свали малко енергията към сърцето, и към интиуцията. Иска ми се картите да бъдат една връзка, с която да чуем потребността на душата, защото всичко е енергия и енергията следва мисълта. Ако можем да чуваме душата ще имаме един по-осъзнат и по-качествен живот тук и сега, ще открием смисъла“, допълва Дорина Ташева, гост в неделния „Шейкър“.

Чуйте още, в прикачения файл. 


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

175 - годишен юбилей чества СУ "Христо Данов"

СУ “Христо Данов” Пловдив с гордост посреща патронния си празник, който тази година е специален! Историята на училището започва през далечната 1849 година, когато се е наричало Каршияшкото и е било килийно училище към параклиса “Св. Йоан Рилски”. В наши дни директорът Гергана Аврамова и екипът й продължават устрема за знания и усъвършенстване...

публикувано на 04.05.25 в 08:54

„Алтер его” – памет за Марин Бодаков и Здравко Попов

Може да видите как изглежда „Алтер его“, което ще излъчим тази събота – снимката показва всичко, без песните и рекламните блокове. Очевидно е, че доста неща има за слушане. Например, ще направим седмичен обзор с епиграмите на Краю Петровски. Ще си спомним за Марин Бодаков, който на 28-ми април щеше да навърши 54 години. Ще направим..

обновено на 03.05.25 в 10:33

“Жива Марица” ангажира деца и родители с екологични дейности

Фондация InBetween, в партньорство с Община Пловдив и Район Централен, организират детски празник по случай Деня  на детето -„1-ви юни на реката“. Събитието ще се проведе по поречието на река Марица, в района на Променада и обещава много забавление за малки и големи. Началото е в 11 часа. Детският празник ще предложи разнообразие от..

обновено на 30.04.25 в 13:38

Светломир Ангелов за Международния ден на танца

Днешният 29 април отбелязваме като Международен ден на танца.  Историята посочва, че през 1982 година Международният танцов комитет на Международния театрален институт (ITI) избира 29 април за Ден на танца. Датата, разбира се, е символична – всяка година на 29 април се празнува и рождението на великия френски реформатор на танца Жан-Жорж Новер..

публикувано на 29.04.25 в 17:37

11-то издание на кампанията Ден без асансьори

Единадесетото издание на кампанията Ден без асансьори  стартира утре и отново насочва вниманието към значението на ежедневната физическата активност. За поредна година организаторите  BG Бъди активен   са си поставили за цел да демонстрират на хората от всички възрасти колко е лесно е да бъдем активни, въпреки натовареното ежедневие.  По..

публикувано на 29.04.25 в 16:52