Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът е объркан за връчването на третия мандат

"След толкова много поредни избори може да се спори, дали има преформатиране на политическата система. Основните полюси остават същите и динамиката на системата се определя около отношенията на тези полюси в рамките на политическата ситуация.  От друга страна, си спомнете как изглеждаше пейзажът след протестите от 2020 г., когато имаше поява на нови политически субекти, но и опит на българското общество да намери алтернатива на модела на правене на политика, наложен до този момент от ГЕРБ и един доста изолиран ГЕРБ. В момента ситуацията вече не изглежда така". Това заяви политологът Христо Панчугов.

По думите му, ГЕРБ  са участвали в Правителство само преди няколко месеца  и въпреки спадащата тенденция на подкрепа, си остават  първа политическа сила. Не се наблюдава обаче консолидация около визията за алтернатива и затова всички усилия трябва да бъдат насочени към това, да се обговори как се излиза от политическата криза с ясен план и създаване на алтернатива на случващото се в момента. 

Декларацията на ПП-ДБ има доста несъвършенства, дори и да се приеме, че тя е опит за създаване на такъв алтернативен модел. По-скоро начинът, по който е била предложена, не предполага нищо повече от предизборна заявка.

 "Първо имаше отказ от водене на какъвто и да е разговор с останалите политически формации, тъй като ПП-ДБ се обявиха от самото начало за твърда опозиция, включително и на последвалите преговори, на които видяхме само част от тази коалиции -  ДБ. Остава въпросът дали ПП изобщо са част от това предложение за Декларация или сред тях има тежко разминаване. Остава едно лошо чувство.

А освен това, какво налагаше първо търсене  на мнозинство, сякаш не можеше подготвените законопроекти да бъдат внесени в този Парламент, който работи, и вече около основните законопроекти да се търси мнозинство на база на текстовете, на база на заседанията на комисиите?! 

Това, което истински липсва в "правенето на нов модел", е  действия в каквато и да е посока. Има заявка след заявка, но нито една не придобива плътност, няма скелет, около който да се закачат различни политически формации и да станат лакмус за това, кои са партиите, които искат някаква промяна или са движени от други интереси".

Панчугов подчерта, че не очаква каквито и да е изненади от ПП-ДБ при връчването на втория мандат, защото самите те са объркани и  че президентът е в много неприятна ситуация с избора на кого да връчи третия мандат.

Панчугов подчерта още, че извън опита да се избегне конфликт и да се подкопае подкрепата, която самият президент носи, няма никакво значение на кого той ще реши да връчи мандата и няма да изхаби много време и усилия за решение на кого да връчи мандата.

"Ако КС реши да върне процедурата, особено в частта за служебното правителство,  ще видим за пореден път  сформирането на Правителство, което ще се опитва да прокарва истинското политическо влияние на президента и да продължи с разказите, които той има за българската политика и които той развива от 2021 г. Това би могло да доведе до сериозно пренаместване на подкрепата за определени формации на следващите избори и така да подкрепи някакъв политически проект, който  "да се закачи" на тези разкази. Това обаче ще подкопае допълнително доверието в политическите формации, които участваха в правенето на тази конституционна реформа. В тази ситуация обяснението "едни други хора са виновни", няма да работи". 

За разцеплението в ДПС Панчугов предположи, че изчакването за свикване на Централен съвет на партията едва ли е свързано с наместването на пластовете в партията. 

"ДПС е политическа формация, която държи в корпоративна хватка една доста голяма част от българското общество и едно специфично малцинство, което я прави такъв значим фактор в последните години. Изчакването вероятно е тактическо, за да се измъкне допълнително  влиянието, което една част от ръководството в нея получи през последната година. Пподозирам, че е резултат на корпоративен сблъсък и на опит за придобиване дяловете на другия. Потенциално това ще има много по-голям ефект за много по-големи политически процеси, отколкото оцеляването на един или друг в една партия".

Панчугов предупреди още, че изборите са доказали, че имат способността да вкарват политиците в некомфортни ситуации и да ги принуждават да взимат политически решения".

Интервю - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34