Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След август ще има масови фалити в туристическия бранш

"Шокира ме високата цена на електроенергията след 16ч., която достигна между 1500 и 2000 лв. мгвт/ч. И то - без ДДС и пренос на енергия. 

Това вече го изпитахме през август 2022 г., когато обаче имаше компенсации за бизнеса и той понесе поскъпването сравнително леко. Сега обаче в пиковите два месеца на туристическия сезон - юли и август, тази цена я понасят главно хотелите и ресторантите. След 16 ч. туристите влизат в хотелите, ползват интензивно вода, нашият бранш е много енергоемък, заради загряване на вода, охлаждане, печки и т.н. и оттам нататък сключените предварително договори с туроператорите няма как да бъдат с променени условия. Удара го понасят понесен от хотелиерите и ресторантьорите". Това заяви заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев.

Енев подчерта, че за тази  ситуация от ИБ на БХРА вече са уведомили с отворено писмо премиера, Министерствата на финансите и на енергетиката, както и парламентарните групи и медиите, с надеждата НС да гласува компенсации, които ще подпомогнат цялата икономика на България.

"Всички знаем, че туризмът не е само един хотел и ресторант, а снабдители, производители, десетки други браншове, които влияят на туризма и ще се повлияят от загубата на туристи. Компенсациите могат да бъдат като предишния път - всичко, което е до 200 и 250 лв. на мгвт/ч, а оттам нагоре да го поеме държавата.

 Това свръхпроизводство и свръхпечалба, което генерират тези, които се занимават с електрическата енергия, може да даде възможното решение".

Енев заяви още, че държавата "се оглежда в съседните страни" и се опитва да държи високо ниво, за да привлича туристи. Дестинациите около България са популярни и туризмът там се развива динамично и застрашава нашия.

"Туроператорите у нас се стремят да договарят  цени, които да са атрактивни за туристите, за да дойдат и у нас. При тези условия най-многото, което може да поеме туроператорът, е между 5 и 7 %. Оттам нагоре всичко е катастрофално и ще доведе до фалити".

По думите на Енев, непредвидимостта, на която сега сме свидетели, може да бъде сравнена с Ковид-кризата. "При тези цени на електроенергията без компенсация от държавата, ще се стигне дотам, самите търговци да си затворят обектите. Като ги затворят, ще освободят персонала,  който и без това сега е в голям дефицит. Управляващите бягат от отговорност и неглижират проблема. Ще дойде момент, когато обектите в туризма ще бъдат масово затворени, поради липса на потребление и на хора.

Няма и взети мерки от Външно министерство, които да облекчават визовия режим и да няма забавяния на визите на хората от трети страни. С по-леки условия трябва да се дават визите, те да бъдат по-дългосрочни, за да може вече ангажираният отвън работник да остане тук и да си работи спокойно".

Енев уточни още, че отдавна има сериозен спад на руски туристи, каквито след войната вече не пътуват до България. Има туристи от Европа, повече са румънците и украинците.

 "За разлика от другите години, този сезон е доста къс. Има и недобросъвестни колеги, които търсят бърза печалба, не спазват елементарни изисквания за сметка на останалите, които работим сърцато и искаме България да просперира. За радост обаче, има и доста хора, които работят качествено, излизат "на светло" и това е правилният път".

Енев бе категоричен, че след август в бранша ще има масови фалити, защото сметките за електроенергия са скочили над 100 пъти и цените сега са "убийствени".

Интервюто - звуковия файл: 

По публикацията работи: Веселина Пеева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Днес българите не могат да се съединят около лъжи

Точно днес честваме 139 години от Съединението на Княжество България с Източна Румели. Специален момент от историята ни, който ни дава повод да се замислим – къде сме днес и защо сме толкова разделени като общесво? В студиото на Радио Пловдив писателят и историк Йордан Велчев и известният художник Иван Тотев подчертаха, че големият въпрос..

публикувано на 06.09.24 в 10:51

Не можем да живеем добре, ако не работим за националния интерес

„Нито един от нас не може да живее добре и щастливо, ако не работим за общия национален интерес на България“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Стоянов, президент на България в периода 1997 – 2002 г. Според него българите трябва да имат самочувствие и да се измъкнат от дребнавите ситуации, в които попадаме толкова често..

публикувано на 06.09.24 в 09:10

Енергията на ЕСК трябва да продължи с акцент върху децата

Точно на 5 септември пред 10 години започна тази пловдивската приказка - Европейска столица на културата, а д-р Марияна Чолакова е един от най- отдадените на каузата и премина през целия нелек път на кандидатстването и реализацията на проекта. Пловдив отбелязва 10 години от обявяването си за ЕСК Днес тя припомни хората, с чиято енергия се роди..

публикувано на 05.09.24 в 11:16

24 часовият ни ритъм ни определя като южняци с балансиран режим

Много спим, малко работим, така на пръв поглед изглежда изводът от изследването "Бюджет н авремето", който НСИ оповести.  Оказва се, че населението на страната отделя за сън, хранене и други лични грижи средно по 12 часа и 28 минути от денонощието. За дейности, свързани с работа, учене и домакински задължения - 5 часа и 28 минути, за свободно време и..

публикувано на 05.09.24 в 10:50

Скептични сме за резултата от конкурсите за школски директори

Десетина дни преди началото на новата учебна година текат конкурси за директори на училища в цялата страна. Една трета от кандидатите не са успели да минат първия етап - писмената част. "Това, че 1/3 не са издържали нямаше да е трагедия, ако имаше море от желаещи да станат директори. За съжаление не е така, намаляват и желаещите мъже (те са едва 10..

публикувано на 05.09.24 в 10:34