Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КС гарантира недосегаемост на "избралите" главния прокурор

Снимка: facebook

Направените конституционни промени бяха издържани от законова гледна точка, но Конституционният съд  обяви тези в частта за съдебната система за противоконституционни заради широкото тълкование на т.нар. форма на държавно управление и свързаните с нея изменения в съдебната власт. Това коментира адвокат Емил Георгиев от „Правосъдие за всеки“.

Той посочи още, че проблемни са били намаляването на правомощията на главния прокурор и голямото присъствие на парламентарно избрани членове в новосъздадения  Виш прокурорски съвет. Припомни, че броят им беше шестима спрямо двама директно избрани прокурори, един следовател и главния прокурор.

„Тези изменения КС ги приема като противоконституционни. За съжаление, те повличат след себе си и всичко останало като разделението на двата съвета – на Висш съдебен съвет и на Висш прокурорски съвет, намаляването на мандатите , утвърждаването на съдийска независимост във Висшия съдебен съвет, който трябваше да бъде само за съдиите. Трябва да се отбележи, че все пак в мотивите към решението КС приема, че сами по себе си тези решения, особено онези гарантиращи засилване на принципа на съдийска независимост, не са противоконституционни“, каза адвокат Георгиев.

Според него с отменените конституционни промени на хората, който са „избрали“ главния прокурор или го държат в зависимост ще се гарантира недосегаемост от гледна точка на наказателното право. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Правителството го чака серия от вотове, но "керванът ще върви"

И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..

публикувано на 17.04.25 в 16:44
Петър Мишев от КНСБ

Около 113 лв. средно ще струва трапезата за Великден

Преди великденските празници каква храна купуваме и с колко е тя по-скъпа от миналогодишната? Има ли ръст или пък спад в търсенето на традиционните за великденската трапеза агнешко, козунаци и яйца? Темата коментира Петър Мишев,  финансов анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Има известен ръст на..

публикувано на 17.04.25 в 16:00

Католиците от Раковски се готвят за Великден

Най-голямата католическа общност в България, живее в района на град Раковски и околните селища. С наближаването на Великден се усеща и празничното настроение. За това допринася пъстрата украса, поставена в паркове и на площадите, която радва малки и големи и създава настроение.  Католическият Великден е съпътстван и от разнообразни обичаи, които..

публикувано на 17.04.25 в 10:37
Петър Чолаков

Правителството ще се задържи поне до конвергентния доклад

Правителството за момента изглежда стабилно и ще се задържи поне до конвергентния доклад. Това коментира политологът Петър Чолаков преди гласуването на втория вот на недоверие за кабинета Желязков.  Подчерта обаче, че макар този вот да не мине предстоят интересни политически обрати и не трябва да се пренебрегва, че отношенията между Борисов..

публикувано на 17.04.25 в 09:37

Българите грешно разбират поклонническия туризъм

Българите грешно разбират поклонническия туризъм, тъй като са християни само по празниците. Това не ни прави поклонници, а търсачи на разнообразие през почивните дни.  Това каза  Любомир Попйорданов, екскурзовод и основател на Българска асоциация за алтернативен туризъм.  Аргументира се с това, че се ходи само, за да се запали свещичка, докато в..

публикувано на 17.04.25 в 09:00