В сводестата зала на Балабановата къща e открита любопитна изложба – „Асен и Илия Пейкови“. Инициативата е част от мащабния летен фестивал „Лято в Стария град“, който се осъществява в рамките на трите най-горещи месеца.
Изложбата представя за първи път творби на двама изключителни и почти неизвестни у нас артисти - световноизвестният скулптор Асен Пейков - автор на статуята на Леонардо да Винчи на международното летище в РИМ, и на неговия брат – художника абстракционист Илия Пейков, наречен „Пионер на комсмическата живопис“.
Двамата са родени в София,съответно през 1908 и 1911 г., но напускат България и творят в Италия. По-големият брат Асен Пейков създава над 1300 скултури като успява да се превърне в един от водещите творци на италианската скулптура.Освен на скулптурата на Леонардо да Винчи, Асен Пейков е автор и на бронзовата Минерва в университета в Бари, на мраморната стутуя на Сан Джовани в Рим, на бюста на Папа Пий 12-ти за конгресния център „Мондо Милиоре“ в Рим, както и на бронзовата роза – символ на една от най-престижните римски награди, учредена през 1967 г. „Премия симпатия“.
По-малкият брат – Илия Пейков следва брат си в Рим, където създава първите си картини – пейзажи, но впоследствие творбите му придобиват вид на космически композиции. Пионерът на космическата живопис, както го наричат ценителите, рисува тези творби с пръсти. Днес картините на Илия Пейков са притежание на музеи и честни колекции в Европа, Бразиция, Венецуела, Коста Рика, САЩ, Хондурас, Южна Америка.
И двамата творци още приживе се радват на признание, като са носители на български и италиански отличия. Илия Пейков е удостоен със званието „Кавалер на Италианската република“ и орден „Кирил и Методий“, а през2007 г. в Рим е именуван площад на негово име.
Същата съдба има и по-големият брат Асен Пейков, чието име носи римски площад в близост до Колизеума, както и улица в София. По повод 100 годишнината от рождението на Асен Пейков през 2008 година в град Севлиево, където семейството е живяло, е открита художествена галерия „Асен и Илия Пейкови“.
Изложбата може да бъде видяна до 20 август.
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..