Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Народ без памет за героите си е обречен на изчезване

| обновено на 02.08.24 в 13:12

С тържествена церемония пред паметника на българите от Източна и Западна Тракия и Беломорска Македония, загинали в национално-освободителните борни и войните за България пловдивчани отбелядаха 121-та годишнина от избухването на Илинденско –Преображенското въстание. 

Пред монумента в градинката до старите хали в район „Южен“ тържествено слово произнесе председателят на ВМРО Красимир Каракачанов, бивш вицепремиер и министър на отбраната. Пред дошлите да почетат героизма и паметта на загиналите родолюбци, отдали живота си във въстанието от 1903 г., той  подчерта, че  въпреки опитите на Великите сили да осуетят въстанието с помощт, която са оказали на Османската империя, илинденско-преображенските българи са  вдигнали въстанието, жертвайки живота си в сраженията, работата и семействата си за България.

„Днес ние трябва да си зададем простия въпрос готови ли сме поне един час, една минута на ден да мислим за България и за нейния народ, а не как да оцелее всеки сам за себе си. Защото, ако онези хора тогава бяха мислили всеки сам за себе си, нямаше да сътворят епопеи като Априлското или Илинденско-Преображенското въстание. Левски го е казал, това зависи от нашите задружни сили“.

Каракачанов отправи призив към българите да възстановят онзи дух, който го е издигал през вековете и го е правил народ достоен за уважение, а не народ, който е заобикалян, защото няма национално самочувствие и не може да формулира своител интереси.

"Народ, който няма памет за своите герои, не се гордее със своите герои, а търси нови кумири, е обречен на изчезване и разруха. Сега сме във фазата на разрухата. Ние имаме своите герои и своите примери за подражание. Затова не трябва да търсим примери за подражание или копиране на  опит от Изток или Запад, а да  вървим по пътя на тези хора".

В честването  с водещ Златко Павлов, се включиха  заместник-кметът Пламен Панов, представители на общинската управа, военен духов оркестър, почетна рота от Гарнизон Пловдив, венценосци, членове на комитет „Родолюбие“ и  граждани.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Нужен е устойчив модел за подкрепа на децата и семействата

Когато говорим за ранно детско развитие, често си мислим за първи думи, първи стъпки на детето, но всъщност това е период, в който подкрепата не само към него, но и към семейството е ключова и може да промени целия по-нататъчен път на развитие на детето. В последните три години  Фондация "За Нашите деца" работи по проекта, посветен точно на..

публикувано на 20.11.25 в 10:57

Дай стойност, намали отпадъка – предай велосипед с кауза!

Община Пловдив разширява участието си в Европейската седмица за намаляване на отпадъците с още една значима инициатива – кампанията „Дай нов живот на стария си велосипед“. Тя има за цел не само да насърчи отговорното отношение към околната среда, но и да подкрепи хора в уязвимо положение чрез осигуряване на алтернативен, достъпен и екологичен..

публикувано на 20.11.25 в 10:29
Слави Василев

Казусът с референдума показва, че политиката е над закона

Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд относно рефередума за еврото като победа на правото над произвола на политическата класа. Държавният глава призова  народните представители да вземат неговото предложение и мотиви и да ги внесат в пленарна зала, да се произнесат ясно дали ще се съобразят ли с волята на хората, или ще я..

публикувано на 19.11.25 в 16:14

Бюджетът без корекции може да изкара и бизнеса на протест

Правителството одобри бюджета за 2026 година. Вчера той беше приет от комисията по бюджет и финанси, а днес парламентът включи първото му четене в седмичната си програма. Разискванията по проекта на финасовата рамка ще бъдат на 21 ноември - петък. Всичко това се случва без съгласието на бизнеса и синдикатите. От КТ "Подкрепа" обявиха, че..

публикувано на 19.11.25 в 14:39
Арменски хачкар в София

Арменският Хачкар е знак за идентичност и дар за Пловдив

Инициативен комитет от набор 1965 от арменското училище в Пловдив поиска да постави  Монументален декоративен елемент „Хачкар" в Пловдив, посветен на 1160-та годишнина от приемането на Християнствтото в България. Хачкарът ще бъде изграден  по каноните на хилядолетната арменска традиция върху монолитен блок от вулканичен туф в знак на огромната..

публикувано на 19.11.25 в 10:53