В град Хамар, наричан северната "Венеция" на Норвегия, се случи нещо изключително: младият пловдивски диригент Илиян Тиганев създаде хор от млади диригенти от цял свят и с тях изпълни българска фолклорна песен, която буквално запали сърцата на всички присъстващи.
Илиян Тиганев, който е диригент на Пловдивския хор "Ангел Букорещлиев", е в Хамар за едноседмичен интензивен курс по дирижиране. Курсът се ръководи от някои от най-изтъкнатите преподаватели в света, включително Маестра Льоне, при която Илиян се обучава, е завършила своето музикално образование в Швеция и Ню Йорк и е посветила живота си на хоровото изкуство.
Вдъхновен от международната атмосфера и високия професионализъм на обучението, Илиян решава да направи нещо специално. Той сформира хор от своите съкурсисти, всички млади и талантливи диригенти от различни краища на света, и ги убедил да научат и изпълнят българска фолклорна песен. И така, с голям плам и ентусиазъм, новопостъпилите диригенти се съгласяват и се впускат в предизвикателството.
Репетициите са били интензивни, но резултатът - впечатляващ. Хорът изпълнява българската песен с такава страст и енергия, че пленява не само обучаващите се в курса, но и всички други присъстващи. Българският фолклор, представен от международния хор, внася в залата духа и богатството на нашата култура.
"Много от колегите ми споделиха, че са впечатлени от българския фолклор и искат да научат още песни от нашия край," разказва Илиян. Това не е само успех за него лично, но и признание за красотата и уникалността на българската музикална традиция.
Така един млад талант от Пловдив успява да превърне едноседмичния курс по дирижиране в Норвегия в истинско културно събитие, оставяйки незабравими спомени у всички участници. Илиян Тиганев не само доказа своите умения като диригент, но и представи България по най-добрия възможен начин - чрез музиката.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 17.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Петър Анастасов. И моята птица литна. 272 стр., ок.4А, Хермес, 2025. Иван Станков. Спомени за вода. Dm. 176 стр., ок. 4А, Хермес, 2025. Боян Йорданов. Под месечината, огромна като тиква. 432 стр., 5А, Жанет..
В музейна галерия "Димитър Георгиев" - Пловдив, тази вечер от 18:30 часа ще се открие изложбата " Нещата от живота" на художника Илиян Савков. Илиян Савков е сред най-талантливите съвременни български художници. Той работи в областта на живописта, рисунката и колажа. Носител е на множество престижни международни награди. Творбите му са..
Опашки от желаещи да разгледат голямата постоянна експозиция на Градска художествена галерия се появиха в Пловдив. Над 830 пловдивчани и гости, сред които не малко чужденци, успяха безплатно да се насладят на великолепието на българското изобразително изкуство, създавано през последните 200 години, представено в историческата сграда на ул...
Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в Регионален археологически музей – Пловдив . На 17 май 2024 г. ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..
Археологът София Христева разказва за Небет тепе в следващото пътешествие из „Духовните маршрути в Пловдив“. Тази събота - 17.05.2025 г., в 10:00 ч. със сборен пункт пред входа на Небет тепе, започва поредният маршрут от новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Водач ще бъде археологът София Христева, която освен доказан специалист..