Програмата им е интензивна, като включва както класически лекции, така и съвременни форми на обучение. Маршрутът на пътуващия семинар обхваща важните културни топоси в региона, сред които и Бачковския манастир и Асеновата крепост.
„Ще могат да слушат за Перперикон, за траките, да се опитат да си избият сами масло. Ще опитат ежедневието на Родопите – днешно, съвременно, но и онова, което е паметта на Родопите за миналото.
Ще слушат и лекции по развитие на езика, древни ритуали и модерната им актуализация. Предвидени са и множество дискусии, които ще пропукват стереотипите.
Разделени на екипи през цялото време ще работят по определена тема, като накрая чрез визуално представяне ще покажат как те виждат България“, обясни единият от организаторите проф. Любка Липчева-Пранджева.
Подчерта още, че за славистите българският език е изключително важен, затова и има голям интерес към езика ни.
Добави, че за Балканските народи няма проблем да разберат голямото присъствие на турцизми в българския език.
„Изключително трудно е за народите, които имат голяма дистанция от нас, да разберат глаголните времена и формите им на употреба. Те стават сериозен проблем, защото не само липсва представата за преизказно наклонение, но и липсва представата за свършен и несвършен вид на глагола, идеята, че през глаголната форма се предава не само модалност, но и дали съм свидетел на събитието“, обясни проф. Любка Липчева-Пранджева
Семинарът е част от от Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“.
Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..