Пилотното издание на фестивала "Ние сме децата на реката" е под мотото “Преоткрий природата в твоя град”. Програмата на фестивала ще включва разнообразие от дейности, подходящи за всички възрасти. Еднодневното събитие e на 21 септември, от 10 часа, в района на моста на Водната палата, в Пловдив. Това събитие има за цел да обедини различни форми на изкуство и култура, като същевременно насърчава оценяването на естествената красота на реката и популяризира концепцията за зелен град, и зелена култура сред децата и техните семейства.
„Фестивалът е повече от просто забавление, той вдъхновява децата да изследват своите интереси и таланти, в една красива и природосъобразна среда. Ние сме се насочили към всички възрасти, но акцентът и фокусът са децата. Нашата мисия е да създадем трайно въздействие върху пловдивчани и да насърчим у тях ценностите на устойчивостта, опазването на околната среда и зелената култура, и холистично съобразен живот. Чрез комбиниране на различни форми на изкуство, образование и спортни дейности, ние вярваме, че фестивалът ще бъде вълнуващо и запомнящо се преживяване за всички участващи“, споделя Мира Мохсен, един от организаторите на фестивала и част от фондация „InBetween“, която работи за това да свързва изкуството и природата. Събитието е част от програмата „Зелена Култура – Зелен Град“ на Пловдив, Европейска столица на културата 2019.
Програмата включва разнообразие от дейности, подходящи за деца от всички възрасти, включително работилници за изкуство, музикални изпълнения, спортни активности, йога практики и образователно-дискусионни панели. Част от темите, на които ще бъде обърнато специално внимание са – значението на зелените пространства в градска среда, устойчиви транспортни решения, енергийна ефективност, намаляване на отпадъците и рециклиране. Специално място на фестивала ще има скултурата „Дърво на желанията“.
„Това е една скулптура, която ни замисля за рециклирането и намаляване на отпадъците. Самото дърво ще бъде изработено от рециклирани материали. Идеята е дървото да бъде като свързващо звено между децата, жителите на града и Общината. Всеки ще може да постави на него бележки, рисунки или някакви символични знаци, които да бъдат като обмяна на информация, като кореспонденция. После, тези бележки или писма ще бъдат оформени и изпратени към Общината за бъдещи инициативи, и проекти насочени към създаване на по-устойчив град“, казва още Мира Мохсен, която е и автор на артистичната скуптура от рециклирани материали. Дървото ще бъде изработено с помощта на доброволци.
За образователно-дискусионните панели са поканени различни специалисти, които се занимават с градско планиране, имунология и здраве, медитация и други. Освен това, образователно-дискусионните панели ще бъдат с интерактивни и научни демонстрации. Децата ще могат да научат повече за екосистемата на реката, както и да участват в забавни експерименти. Като част от фестивала са предвидени приключенски зони и зона за релакс. В програмата е включено и театрално представление за деца.
По този начин, според организаторите, децата не само ще се забавляват, но и ще бъдат вдъхновени да оценят връзката между хората, града и природата.
Мира Мохсен е гост в предаването „Вход свободен“.
Въпреки че има известен дебат относно това дали следобедния сън е от полза за всички, изследванията показват, че дрямката може да повиши поне когнитивното представяне на някои хора в краткосрочен план. Коментарът по темата е от д-р Тодор Георгиев,лекар с дългогодишен опит в сферата на съня и асистент към катедра Патофизиология към МУ Пловдив...
„Зад всяко внуче, което вярва в себе си, стои една баба, която първа вярва.“ :) Заставаме абсолютно зад тези думи, защото сме на мнение, че ролята на бабата в живота на всяко дете е много специална! Какво казва науката по този въпрос, навръх Бабинден попитахме психологът и психотерапевт Теменужка Решовска. По думите й, б абата има..
Поезията и прозата са част от живота на Христо Банов, още от ученическите му години. Първите си стъпки в поезията прави в началното училище в Сливен, където става част от литературен клуб „П. К. Яворов”. През 1998 година е издадена стихосбирката „За да няма болка в очите на врабчетата”, в която участва със свои детски стихове. Във времето,..
Вирджиния Събева-GINI гостува в ефира на радио Пловдив и предаването “Споделено с Августина”, за да провокира и извади на показ нашите тихи гласове. “Хората трябва да бъдат откровени и да изразяват емоциите си. Тежките моменти в живота са част от нас и единствения начин да ги преодолеем е да минем през тях. Емоциите ни създават, променят и..
Четирима наши приятели очаквайте в „Алтер его“ тази събота! Първият е поет и сатирик, известен с преводите си от френски на Франсоа Вийон, Рьоне Депестър, Давид Диоп, Реймон Кьоно и Леополд Седар Сенгор. Вторият е офицер от резерва, ангажиран с безопасността на движението, който пише весели римувани миниатюри. Третият е филолог,..