В очакване на политически новини и дата за поредните предстоящи парламентарни избори говорим "Точно днес" с политическия психолог проф. Антоанета Христова.
"Най-важният въпрос сега е кога ще дойде критичният момент за промяна за голяма част от обществото, за тези, които не гласуваха досега и нямат намерение да гласуват. Нещата са толкова хаотични и без ясна мисъл за близка и далечна перспектива, че ми се струва, че всичко се търкулна по нанадолнището. Понеже все пак има и здравомислещи хора, на тях се надявам, че няма да си разбием държавата", коментира политическият психолог.
Тя прогнозира, че може и да се стигне до оставката на председателя на НС Рая Назарян, ако се събере необходимото мнозинство.
"Убедена съм, че сега тече т.нар. "Игра на тронове" и в нея е най-важното да бъде свален най-силният. Битката е срещу тези, които имат най-силно изразена формална и неформална власт, затова битката срещу ГЕРБ и Бойко Борисов, както и Делян Пеевски е актуална. Затова мисля, че Рая Назарян може да падне от "трона" на председател на НС", обясни проф. Христова.
Каквито и да са сега сформираните мнозинства, те са временни и безпринципни, защото се подчиняват на личните интереси и страхове, смята тя.
"Всеки може да смени Рая Назарян, стига да не е човек на ГЕРБ или Пеевски. Това е концепцията на войната", подчерта проф. Христова.
Не може до безкрай да живеем в такава несигурност и поляризация, вече идва краят на този период на търпимост. "Може би има сериозни намерения да се направи правителство след тези избори, независимо от кого и на каква основа, за да се запази властта. Това е силният мотив, продиктуван от страха. Идва развръзка", прогнозира политическият психолог.
Решението е достатъчно много хора да отидат да гласуват или пък твърде много хора да не отидат да гласуват. Тогава обаче ще се стигне до авторитарно управление и израждане на управлението.
Цялото интервю на Елена Крушкова с проф. Антоанета Христова е в прикачения файл.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..