Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сграда, кладенец и пещ откриха археолозите под Бетонния мост

Петър Зидаров: "Надяваме се да се справим в кратки сроковете, които са заложени по проекта"

| Интервю
Снимка: БНТ-Пловдив

Богато устроен район с находки от II-III век откриха археолозите на терена под Бетонния мост. Ръководителят на екипа Петър Зидаров съобщи, че работят усилено по разкриването на основите на сграда, за която все още не може да се каже със сигурност дали е вила или религиозен център.

До сградата има 4 гроба, в съседство откриват и погребение на малко дете, като все още няма ясна датировка дали са от II век. 

Открита е една монета от 274 година с лика на император Аврелиан.

Проучванията на екипа от археолози, специалисти и доброволци ще продължат до 26 август, след което на място ще пристигне и комисия от Министерството на културата.

НКЖИ отпусна 60 000 лева за проучванията, които обаче до този момент не са стигнали до нас, каза пред Радио Пловдив Петър Зидаров. Той посочи, че работят два багера, шестима археолози, толкова доброволци, също архитекти, скулптори и специалисти.

Около сградата, която най-общо може да бъде оприличена на базилика, има зидани гробове от римско време, както и голяма пещ за строителна керамика, съобщи Зидаров. 

Той уточни, че за момента има открита само една извита стена, но няма възможност да се каже категорично дали е религиозен център. 

"Реално работим от 29 юли, до третата седмица на август се надявам да приключим", каза още археологът.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50