В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори.
По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата процедура - дали заради орязаните му правомощия или нещо друго, но това също не е изненада.
"Не датата има значение, а какво ще правят партиите на тези избори", подчерта политологът.
Изходът от кризата е много прост, той е свързан с необходимостта партиите и лидерите им да научат смисъла на представителната демокрация. "Това означава те да се научат да акумулират определен тип социални интереси, да представляват хора с техните потребности и желания, както и да ги защитават с публични цели и да търсят компромиси между тях, за да се създаде правителство", обясни Страхил Делийски.
Той допълни, че винаги има кой да разкаже негативните неща, затова е скептичен, че ще се "оберат" негативните кампании, както е заявената идея на ГЕРБ.
По думите му, ДПС има няколко варианта за изборите, като най-невероятен е помирението в партията. Другите варианти са Делян Пеевски да го превземе или ДПС на Доган и някакво формирование около Пеевски, което ще стъпи върху част от избирателите на ДПС и не само тях.
В БСП не е много сигурно кой и как взима решения, не очаквам Корнелия Нинова да се предаде без бой. За БСП е много важно да успеят да влязат в някакво по-широко обединение, допълни политологът.
Избори заради самите избори са безсмислени, на това ни научи поредицата избори през последните години. Надявам се политическият елит да е научил своя урок, че в представителната демокрация изборите са част от по-сложен политически процес, подчерта той.
Цялото интервю на Живка Танчева със Страхил Делийски е в прикачения файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..