Оригиналът на Панагюрското златно съкровище пристига днес в Панагюрище. То ще остане на роден терен до 10-ти септември. 9-те уникални тракийки съда ще бъдат подредени в специално изградената зала-трезор в историческия музей, която отговаря на всички критерии за сигурност.
Паралелно с това тече и подготовката по отбелязването на 75-та годишнина от откриването на златното съкровище. То е намерено на 8-ми декември 1949-та година от тримата братя Павел, Петко и Михаил Дейкови, по време на изкопни работи в тогавашната керемидена фабрика в града.
Самото честване е планирано в началото на декември, като освен поредица от събития, подготовката включва и промяна на градската среда. Кметът на Панагюрище Желязко Гагов обясни:
Идеята е наистина това честване, този юбилей, да бъде паметен, да е нещо, върху което ще се надгражда. В момента се работи по един страхотен документален филм, който да остави и да представи различни тези, който наистина ще бъде изключително достоверен.
Разработваме идеята за паметен албум, свързан с честванията. Самото място, на което е открито златното съкровище, да стане един от най – важните обекти за посещения на туристите. Нещо, на което досега не сме обръщали достатъчно внимание.
Наистина седмицата от 2 до 8 декември да бъде седмицата, в която всеки българин или пък гост на България да планира посещение в Панагюрище с оглед на този юбилей – 75 години златото на Панагюрище.
Общото тегло на деветте съда – една фиала (блюдо) и осем ритона, е 6,164 кг. Те са изработени от чисто масивно злато с чистота 23 карата. Смята се, че комплектът е принадлежал на владетел на одрисите от края на ІV и началото на ІІІ в. пр. н. е. и е използван при извършването на ритуални действия и религиозни тайнства.
Мъдрост, остроумие, хумор - това са пословиците и поговорките. Няма как да отречем, пребогати сме на тези народни изречения. Та как ни рисуват? И защо след като сме достигнали до такава мъдрост, че "Кладенец не се комае, когато ожаднееш", месец след мезец, година след година, век след век - все това правим. С проф. Мария Шнитер се питаме народът..
Виртуозният пианист Михаил Плетньов представя два концерта на Шопен тази вечер в Дома на културата „Борис Христов“. Заедно с него на сцената излиза и оркестъра на Опера Пловдив. Диригент ще бъде Диан Чобанов. Михаил Плетньов е направил промени по оркестрацията на Шопен.
На 2 май Българската православна църква почита паметта на Св. цар Борис - Михаил - Покръстител на българите. На 2 май през 907 година умира цар Борис Покръстител, един от най-великите български царе. Той е наречен равноапостолен светец. Пловдивският митрополит Николай ще възглави архиерейска света литургия в храм "Св. цар Борис-Михаил" в град..
Премиера на книгата „Архив на Райчо Николов в Регионален исторически музей – Пловдив“ от доц. д-р Видин Сукарев ще се състои тази вечер в Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. За автора и неговия труд ще говори д-р Петко Георгиев. За автора: Видин Сукарев е роден в Пловдив на 13 май 1977 г. Завършва специалност „История“ във..
Премиера на новата си книга „Лично“ ще направи тази вечер писателят Илия Михайлов в Дружеството на пловдивските писатели. Редактор на книгата с импресии и стихотворения е Стоян Терзиев, който ще бъде и модератор на срещата. „Първото ми впечатление за този автор е неговата искреност – без всякакъв оттенък за плахост от това рисковано..