Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц. Даниела Пастармаджиева.

"Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до промените в Конституцията. Трудно е да се направи прогноза какъв ще бъде изборът, защото зависи от различните въпроси, които ще постави пред кандидатите", коментира тя.

По думите й, разговорите между президента и политическите партии не изглеждаха много конструктивни. 

"Според промените в Конституцията имаме непрекъснат парламентарен контрол и във всеки момент народните представители могат да поискат от премиера или министрите да отговарят на въпроси. Те вероятно се пазят от това да не бъде партиизиран кабинетът", обясни политологът.

Политическият инженеринг е част от духа на времето, в което живеем. Разговорите за смяна на Рая Назарян от поста председател на НС са също част от тях. Искаме да решим проблеми, които са съдържателни, с промяна в структурата, каза доц. Пастармаджиева.

На теория консултациите при президента не са излишни, но политиците не успяха през последните години да придадат необходимия смисъл на процедурите. Това за пореден път показва нивото и подхода им към управлението на страната, смята политологът.

Тя даде пример с искането на ПП-ДБ за смяната на вътрешния министър Калин Стоянов. "Те сигурно имат свои основания, но обществото остава с впечатлението, че какъв ще бъде резултатът от изборите зависи в неприемливо висока степен от вътрешния министър". 

Важен е съставът на бъдещото 51-во НС. В БСП текат процеси на обединение, в ДПС още не знаем какво ще се случи, но трусовете ще имат негативен ефект.

"Величие" са интересни, но разпадът и при тях може да доведе до приключването на партията. Но пък те в социалните мрежи, особено към Ивелин Михайлов, имат голям интерес и може да запазят някаква позиция. 

Цялото интервю на Веселина Пеева с доц. Даниела Пастармаджиева е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Заради митата европейски бизнеси да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57