За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц. Даниела Пастармаджиева.
"Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до промените в Конституцията. Трудно е да се направи прогноза какъв ще бъде изборът, защото зависи от различните въпроси, които ще постави пред кандидатите", коментира тя.
По думите й, разговорите между президента и политическите партии не изглеждаха много конструктивни.
"Според промените в Конституцията имаме непрекъснат парламентарен контрол и във всеки момент народните представители могат да поискат от премиера или министрите да отговарят на въпроси. Те вероятно се пазят от това да не бъде партиизиран кабинетът", обясни политологът.
Политическият инженеринг е част от духа на времето, в което живеем. Разговорите за смяна на Рая Назарян от поста председател на НС са също част от тях. Искаме да решим проблеми, които са съдържателни, с промяна в структурата, каза доц. Пастармаджиева.
На теория консултациите при президента не са излишни, но политиците не успяха през последните години да придадат необходимия смисъл на процедурите. Това за пореден път показва нивото и подхода им към управлението на страната, смята политологът.
Тя даде пример с искането на ПП-ДБ за смяната на вътрешния министър Калин Стоянов. "Те сигурно имат свои основания, но обществото остава с впечатлението, че какъв ще бъде резултатът от изборите зависи в неприемливо висока степен от вътрешния министър".
Важен е съставът на бъдещото 51-во НС. В БСП текат процеси на обединение, в ДПС още не знаем какво ще се случи, но трусовете ще имат негативен ефект.
"Величие" са интересни, но разпадът и при тях може да доведе до приключването на партията. Но пък те в социалните мрежи, особено към Ивелин Михайлов, имат голям интерес и може да запазят някаква позиция.
Цялото интервю на Веселина Пеева с доц. Даниела Пастармаджиева е в прикачения файл.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..