Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се намираме, от десетилетия насам е прието, че сексуалната ориентация на лицата е част от тяхната лична свобода, от самоопределянето им като човешки същества  и не може да бъде предмет на правно регулиране и различно третиране. Това от една страна засяга равенството и е форма на дискриминация, а от друга страна - засяга човешкото достойнство". Това заяви юристът и преподавател в СУ "Климент Охридски" Христо Христев.

По думите му, приетата мярка носи привкус на отминали времена,  за които се е смятало, че са надживени не само в цивилизования свят и Европа, но и в България. Проблемът не е само правен, защото много ясно носи почерка на политическа пропаганда, водена от режима на Путин в Москва, но подобни мерки са типични и за други държави, в които няма гарантирана свобода на личността и зачитане на човешкото достойнство. 

"Това, което е притеснително в случая е, че чрез законодателна мярка се цели да бъде ограничена възможността да се говори. Затова, когато в определен етап обучаваните в училище достигнат определена степен на интелектуална зрялост,  въпросите за личните  отношения са част от свободата на личността. Друг е въпросът, когато може да се говори, че има случаи, когато човек обективно  се е родил с едни характеристики на пола, но в определен момент,  поради други  причини -  биологични или психологически, в зависимост от конкретния случай, да стои въпросът за това той да определи сам своя пол."

Доц. Христев подчерта, че в голяма част от развития свят подобни дискусии са водени, решенията са обществено обсъждани и е гарантирана свободата на обществото.  "Но да се връщаме назад към миналото време или да се връщаме към други посоки на картата в Централна  Азия или Централна Африка, е недопустимо".

Дебат по темата  в Парламента не е провеждан.  Има обаче пропаганден закон, който копира тоталитарни или авторитарни мерки присъщди на режима в Русия, който се опитва чрез тях да прави политическа кампания на български терен.

"Не видях дебат между хора, които професионално познават особеността на работата в образователната система, развитието на личността и т.н. Вкл. и това, че голяма част от професионално представените становища на учители, на МОН и т.н. , преди да са стигнали до пленарна зала, са  отрицателни и обявени за неуместни".

Доц Христев бе категоричен, мерките трудно могат да бъдат прилагани на практика, за да бъдат атакувани. "Когато обявите разговора за това, дали в рамките на развитието на личността човек може сам да взима решения за  отношения си с други хора, вкл. и най-интимните,  какъв е неговия пол и т.н. за прорпаганда, разговор не може изобщо да се очаква."

Големият проблем на тази мярка отвъд конкретния предмет на забраната е,  че все едно на главата на българските деца да се сложи кашон  и те да бъдат индоктринирани с определени заготовки, които някой в Народното събрание е решил, че са правилни или неправилни.

Интервюто - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Конфликтите не се отразяват на управлението на Пловдив

Какво да очакваме от новия политически сезон в Пловдив, който започна със скандал около оставката на замесник-кмета Владимир Темелков, оттеглена след намесата на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и оставяща много въпроси без отговор. На този фон групите в Общинския съвет също търпят трансформации, а от „Независими за Пловдив“ поискаха извънредна..

публикувано на 10.09.25 в 10:59
Татяна Буруджиева

Няма да има промени в кабинета под натиска на опозицията

"За съжаление новият политически сезон е повторение на предишния".Това заяви в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател в коментар за случващото се в Народното събрание и предстоящият пети вот на недоверие към кабинета на Росен Желязков, поискан от ПП-ДБ.. Според нея светът се променя много бързо,..

публикувано на 10.09.25 в 10:31

Имаме известни притеснения за изпитите в края на 7 клас

Пет дни преди началото на новата учебна година – ще спазят ли пловдивските директори указанието на МОН да се започва учебния процес в по-късен час? За организацията на работа говорим с  Гергана Аврамова , председател на пловдивската организация на Сдружението на директорите в системата на средното образование и директор на училище „Христо Г. Данов“..

публикувано на 10.09.25 в 09:52
Проф. Цанко Гечев и Иван Попов

"PlantaSYST" е българската номинация за награда от ЕК

Българският изследователски проект “PlantaSYST” е сред най-успешните европейски инициативи с принос за конкурентоспособна и интелигентна Европа. Гражданите вече могат да гласуват за номинирания български проект с  “Награда на публиката” в престижния конкурс REGIOSTARS Awards 2025 Проектът PlantaSYST, в рамките на който в Пловдив бе..

публикувано на 09.09.25 в 14:05

В следствие на промените в ЗДП шофьорите леко "отпуснаха газта"

Близо 1 400 нарушения бяха установени  само в първите часове на контрола за средна скорост чрез тол камерите, който е в сила от 7 септември. От тази дата се промените в Закона здвижение по пътищата, за очакваните ефекти на който говорим с председателяна САБ Емил Панчев. По думите му вследствие на очакваните по- високи глоби в него..

публикувано на 09.09.25 в 10:57