"10 000 лева е последната цена от търга за Кралския пъпеш. Отива при Георги Таров, агробизнесмен от Плевен! Честито!"
Това написа на страницата си във Фейсбук пловдивският земеделски производител Красимир Кумчев. По негова инициатива за първи път в нашата страна бе разигран търг на „кралски пъпеш“.
Търгът започна в 9 часа 4 август - неделя, и приключи в 21 часа снощи. Наддаването започна от 400 лева и стигна до 10 000 лeва. "Това е фантастична цена!", коментира Красимир Кумчев, в чиято градина е отгледан пъпешът. Той е от японския сорт "Юбари", който е най-скъпият в света. Абсолютният рекорд е регистриран в Япония, където пъпеш „Юбари“ е продаден за 46 000 щатски долара.
Производителят обясни, че е било предизвикателство да го отгледа на тракийска земя. "За мое удовлетворение получи се прекрасен, фантастичен плод. Днес претеглихме един от 4-те плода и се оказа, че тежи 1 кг 670 грама, което е със 170 грама повече от горната граница, която се счита, че трябва да тежи "Юбари", допълни Кумчев.
Новият собственик на пъпеша Георги Таров е земеделски производител от Вълчитрън и отглежда плодове и зеленчуци. Включил се е в търга на Красимир Кумчев, защото е заинтригуван от каузата за изграждане на Фонтана „Ябълката“, който да бъде символ на плодородието по нашите земи.
"Каузата си заслужава! Пъпешът е само средството да бъде постигната тя. Навярно 10-те хиляди лева няма да стигнат за паметника, но се надявам и други хора да се включат и необходимите пари да се съберат", каза пред Радио Пловдив Георги Таров.
Той допълни, че утре сутрин ще получи "кралския" пъпеш, но няма да го опита веднага.
"Според моя приятел Красимир Кумчев плодът трябва да доузрее няколко дни, след като бъде откъснат. Така че най-вероятно след седмица ще го опитаме с приятели", обясни земеделският производител, който отглежда основно зърнени култури, но също дини и пъпеши.
Всяко дете има нужда да се чувства уверено, разбрано и прието. Успехът в училище, приятелствата и емоционалният баланс зависят от социалните умения, които не винаги са вродени, но могат да се развиват и усъвършенстват. Груповите занимания са изключително ефективен начин децата да научат чрез преживяване – да изследват себе си, да взаимодействат с..
На 15.02.2025 от 18:00 в Регионалния природонаучен музей – Пловдив ще се състои откриване на първата самостоятелна изложба на младата авторка Камелия Аджеларова – CNA. Изложбата носи заглавието "Имало едно време..." и ще представи на публиката оригинална художествена техника, разработена от самата авторка. Творбите ще бъдат част от експозицията..
Стъпалата и глезените са едни от най-подценяваните части на тялото, но те имат голямо значение за нашето здраве и благополучие. Деформацията на стъпалата и глезените води до натоварване на другите стави, мускули и костни структури, които се променят. Това, от своя страна, може да доведе до болки в крайниците, таза, гърба и шията. Грижата за..
„Проблемите и любовните разочарования са вдъхновител за творчество, но те трябва да водят до размисъл и до някакво решение.Тъжните песни, филми и книги разказват истории, от които хората могат да се учат“, с тези думи Иван Радуловски представи новата си песен „За да мога да обичам“. Иван Радуловски е независим изпълнител, който сам пише..
На 31-януари отбелязахме Международният ден на бижутера. Професията бижутер се нарежда сред най-древните, защото от незапомнени времена хората обичат да се кичат с красиви украшения. Първите такива прадедите ни са изработвали от материали, лесни за обработка – раковини, колиета от кучешки зъби, камъни или кожа. Най- богатите и пищни декорации са..