Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят в Батак подготвя 60 години от обявяването му за град

Историческият музей в Батак обявява дарителска кампания, в която гражданите на града могат да допринесат за обогатяване на архива му със снимки и документи. Целта е да се получи допълнителна информация за развитието на Батак..

Това се случва по повод 60 години от обявяването на Батак за град, а дареното от гражданите ще обогати колекциите във фондовете и експозициите на Исторически музей-Батак. 

„Музеите са съкровищниците на нацията и всяко дарение е важно за музея. Когато се определи дарителска кампания обаче с точно определенни параметри, хората се замислят и даряват не само това, което изисква кампанията, но и други интересни вещи“. Това заяви директорът на Историческия музея в Батак Теодора Пейчинова по повод обявената дарителска кампания и конкурс „Мой град – история и настояще“.

По думите й, музеят в Батак има интересни инициативи през последните години.

 „Доста хора си спомнят това време, когато са били още деца и са даряват много снимки. Те все още не са обработени, но дейностите на музеите са основно да издирват, научно да изследват, да съхраняват по специални изисквания и едва тогава да представят във витрините на музеите паметта на нацията“.

Пейчинова бе категорична, че много хора не знаят каква е същинската работа на работещите в музеите. Старите снимки дават интересни сведения за живота на хората преди години. Сред предоставените снимки са  свидетелства за строителството  на обществени сгради, на канализацията, стари учебници, баташки песни написани от местни хора  и т.н..

„Тези кампании са изключително интересни, защото насочват вниманието на хората към определени предмети, които могат да бъдат културни ценности, но подсещат и за други, които могат да бъдат дарявани“.

Хората, които даряват са различни, някои са местни жители, други изпитват носталгия и се обаждат в Музея. Не са малко обаче и хората, които са си закупили наскоро стари къщи в Батак и при разчистване намират интересни стари вещи, които решават да дарят на музея.

По думите на Пейчинова, Историческият тмузей в Батак е един от най-посещаваните в страната, като той отчита годишно от около 50-60 хиляди туристи.

На 2 септември ще бъде даден официално стартът на тържествените празнични чествания, посветени на 60-та годишнина от обявяването на Батак за град.

Организаторите са подготвили богата и разнообразна програма с изложби, конкурси и други интересни инициативи, които ще продължат през целия месец септември.

Интервю – звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09

ГЕРБ няма да подкрепи пределна надценка на храните

Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..

обновено на 10.02.25 в 10:05

За първи път в България оперираха хранопровод с робот

В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с  д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела.  За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..

публикувано на 10.02.25 в 09:53

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15