Има няколко предположения кои хора ще влязат в новото служебно правителство, няколко имена, които могат да се смятат за относително потвърдени. Докато не видим окончателния списък, предложен от Горица Кожарева, можем само да гадаем, коментира в предаването "Точно днес" политологът проф. Александър Маринов.
По думите му, по-важно е как новото служебно правителство ще очертае своята рамка, защото освен организацията и провеждането на изборите служебният кабинет има и всички права и отговорности, които има и редовният кабинет.
Проф. Маринов обясни, че е малко странно да се говори за приоритети на служебното правителство. "При предишната уредба президентът задава приоритетите и носи отговорност. Сега правителството трябва да се справя с текущи проблеми, някои от които обаче имат дългосрочни последици, особено в сложни времена като днешните".
"Вотът през октомври няма как да сложи край на изборната спирала, защото засега не виждаме да се появява нищо ново. Тази тежка системна политическа криза може да се преодолее само ако се появи нов, достатъчно мощен политически субект, който да мобилизира достатъчно голям кръг от обществото и така да придобие необходимата легитимност, за да се установи легитимна, работеща, устойчива структура", заяви политологът.
Според проф. Маринов много правдоподобно е новата формация да бъде около президента, но това не е единствената възможност.
Той коментира и лявото обединение около БСП. "Дали ще им се получи, зависи как действат. Ако просто опитат да "залепят" парчетата от БСП преди 10-15 г., няма как да стане. Макар и стъпвайки върху традицията, трябва да има радикално обновление и там. Поне имат шанс да се пропаднат още повече, защото БСП вече са на ръба да изпаднат от НС", подчерта политологът.
"В България всичко е възможно", добави проф. Маринов в отговор на въпрос дали е възможно ДПС да се яви с 2 различни листи. "Проблемите пред ДПС са краткосрочни,защото голямата част от автентичните избиратели ще последват Ахмед Доган, не Пеевски. Той обаче контролира други сегменти, които са доста важни, и затова може да направи проблеми или юридически спорове. Според мен Пеевски няма шанс в играта по начина, по който я играе - това не е фирма, а партия", смята проф. Маринов.
Цялото интервю на Яница Марова с политолога проф. Александър Маринов е в прикачения файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..