Има няколко предположения кои хора ще влязат в новото служебно правителство, няколко имена, които могат да се смятат за относително потвърдени. Докато не видим окончателния списък, предложен от Горица Кожарева, можем само да гадаем, коментира в предаването "Точно днес" политологът проф. Александър Маринов.
По думите му, по-важно е как новото служебно правителство ще очертае своята рамка, защото освен организацията и провеждането на изборите служебният кабинет има и всички права и отговорности, които има и редовният кабинет.
Проф. Маринов обясни, че е малко странно да се говори за приоритети на служебното правителство. "При предишната уредба президентът задава приоритетите и носи отговорност. Сега правителството трябва да се справя с текущи проблеми, някои от които обаче имат дългосрочни последици, особено в сложни времена като днешните".
"Вотът през октомври няма как да сложи край на изборната спирала, защото засега не виждаме да се появява нищо ново. Тази тежка системна политическа криза може да се преодолее само ако се появи нов, достатъчно мощен политически субект, който да мобилизира достатъчно голям кръг от обществото и така да придобие необходимата легитимност, за да се установи легитимна, работеща, устойчива структура", заяви политологът.
Според проф. Маринов много правдоподобно е новата формация да бъде около президента, но това не е единствената възможност.
Той коментира и лявото обединение около БСП. "Дали ще им се получи, зависи как действат. Ако просто опитат да "залепят" парчетата от БСП преди 10-15 г., няма как да стане. Макар и стъпвайки върху традицията, трябва да има радикално обновление и там. Поне имат шанс да се пропаднат още повече, защото БСП вече са на ръба да изпаднат от НС", подчерта политологът.
"В България всичко е възможно", добави проф. Маринов в отговор на въпрос дали е възможно ДПС да се яви с 2 различни листи. "Проблемите пред ДПС са краткосрочни,защото голямата част от автентичните избиратели ще последват Ахмед Доган, не Пеевски. Той обаче контролира други сегменти, които са доста важни, и затова може да направи проблеми или юридически спорове. Според мен Пеевски няма шанс в играта по начина, по който я играе - това не е фирма, а партия", смята проф. Маринов.
Цялото интервю на Яница Марова с политолога проф. Александър Маринов е в прикачения файл.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..