Има няколко предположения кои хора ще влязат в новото служебно правителство, няколко имена, които могат да се смятат за относително потвърдени. Докато не видим окончателния списък, предложен от Горица Кожарева, можем само да гадаем, коментира в предаването "Точно днес" политологът проф. Александър Маринов.
По думите му, по-важно е как новото служебно правителство ще очертае своята рамка, защото освен организацията и провеждането на изборите служебният кабинет има и всички права и отговорности, които има и редовният кабинет.
Проф. Маринов обясни, че е малко странно да се говори за приоритети на служебното правителство. "При предишната уредба президентът задава приоритетите и носи отговорност. Сега правителството трябва да се справя с текущи проблеми, някои от които обаче имат дългосрочни последици, особено в сложни времена като днешните".
"Вотът през октомври няма как да сложи край на изборната спирала, защото засега не виждаме да се появява нищо ново. Тази тежка системна политическа криза може да се преодолее само ако се появи нов, достатъчно мощен политически субект, който да мобилизира достатъчно голям кръг от обществото и така да придобие необходимата легитимност, за да се установи легитимна, работеща, устойчива структура", заяви политологът.
Според проф. Маринов много правдоподобно е новата формация да бъде около президента, но това не е единствената възможност.
Той коментира и лявото обединение около БСП. "Дали ще им се получи, зависи как действат. Ако просто опитат да "залепят" парчетата от БСП преди 10-15 г., няма как да стане. Макар и стъпвайки върху традицията, трябва да има радикално обновление и там. Поне имат шанс да се пропаднат още повече, защото БСП вече са на ръба да изпаднат от НС", подчерта политологът.
"В България всичко е възможно", добави проф. Маринов в отговор на въпрос дали е възможно ДПС да се яви с 2 различни листи. "Проблемите пред ДПС са краткосрочни,защото голямата част от автентичните избиратели ще последват Ахмед Доган, не Пеевски. Той обаче контролира други сегменти, които са доста важни, и затова може да направи проблеми или юридически спорове. Според мен Пеевски няма шанс в играта по начина, по който я играе - това не е фирма, а партия", смята проф. Маринов.
Цялото интервю на Яница Марова с политолога проф. Александър Маринов е в прикачения файл.
Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа на концесионера - фирма „Запрянови“ да да изготви техническо задание за..
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома". Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..
Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..
Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..
На 21 май Светата Православна Църква почита светите Велики царе и равноапостоли Константин и Елена. На тази дата своя храмов празник отбелязва и църквата „Свети Свети Константин и Елена“ в Стария град. Архиерейската света литургия там бе оглавена от пловдивския митрополит Николай. Още от рано сутринта към църквата „Свети свети..