Над 7000 българи и над 70 неправителствени организации се обявиха против измененията на Закона за предучилищното и училищното образование, с които се забранява обсъждането на ЛГБТ теми в училище. Междувременно комисарят на Съвета на Европа по правата на човека Майкъл О‘Флеърти призова президента Румен Радев да наложи вето на измененията.
Много се надявам президентът да наложи вето на измененията в Закона за предучилищното и училищното образование, с които се забранява обсъждането на ЛГБТ теми в училище, въпреки че бих се учудила, ако го направи. Той от една страна е известен с по-консервативните си възгледи, а от друга страна в тази ситуация, която е изключително политически изострена преди поредните избори, една такава позиция би имала допълнителна тежест и допълнително нагнетяване на напрежението, а очевидно това е целта, която се преследва от повечето политически сили и субекти в България. Това заяви в програма "Точно днес" на Радио Пловдив Левена Лазарова от фондация "Будителките" и коалиция "Заедно срещу насилието".
Според нея подписката, внесена от коалицията до държавния глава, е подписана от 76 организации и целият граждански сектор в България е разтревожен от този закон, който очевидно е лов на вещици и създаване на напрежение там, където то не съществува.
"Нашето огромно притеснение е, че ако в едно училище има дори един представител на ЛГБТ обществото, самото му присъствие може да бъде схванато като пропаганда. Защото в момента остатъците от една изключително неубедителна формация под името "Величие" внасят тази седмица предложение за разглеждане на санкции, които произтичат от т.нар. пропаганда в училищата", каза още Лазарова.
По думите ѝ този закон "по някаква много извратена логика предполага, че сексуалната ориентация е плод на пропаганда".
"Когато през 2024 година вече отдавна знаем и медицинската статистика твърди, че във всяко едно общество по света има определен процент от хората, някъде около 5-6%, които са с хомосексуална ориентация. Това означава, че във всеки един клас от 30 деца има поне едно или две деца, които не отговарят на нормите, които задава в момента този законодател. Какво правим с тях - изхвърляме ги от училище, упражняваме насилие върху тях, какво се очаква да направят техните родители и учители? Изобщо тук се отваря една врата към един изключително опасен прецедент в правото и изобщо в нашето общество", коментира председателят на фондация "Будителките", която се бори за правата на жените и работи срещу домашното насилие.
Според нея, ако не се наложи вето, надеждата е този популизъм и тези вредни за законодателството промени, да бъдат променени в следващия парламент.
Чуйте още в звуковия файл.
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..
Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства. "Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..
Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..