Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме Успението на Пресвета Богородица

| обновено на 15.08.24 в 08:43
Автор:

На 15 август православната църква отбелязва един от 12-те най-големи християнски празници Успение на Пресвета Богородица или Голяма Богородица.

Успение на Пресвета Богородица, Успение Богородично или Голяма Богородица е един от най-големите християнски празници, честван еднакво и от православни, католици и от други християнски деноминации. Този ден е посветен на смъртта на Божията майка или на успението ѝ. Според преданието, на този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, за да се простят със Света Богородица и да погребат пречистото ѝ тяло.

Според Светото писание, това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта Архангел Гавраил ѝ съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното й желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим. Три дни след това сам Исус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата ѝ.

Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: "Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни." В памет на явяването ѝ пред апостолите, църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави "въздигане на хляба".

Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка. На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми.

На този ден правят родови срещи, свързани с жертвоприношение - курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Разрешава се риба. Вярващите даряват на църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.

Митрополит Николай ще отслужи тази сутрин от 9:00 часа архиерейска света литургия в катедралния храм „Успение Богородично“ в Пловдив. 

Имен ден празнуват кръстените с имената Мара, Мария, Марийка, Мари, Марин, Мариян, Марияна, Мариана, Мариан, Маша, Мика, Мира, Мариета, Мариела, Марио, Преслав и Преслава.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдив финансира с над 1 750 000 лева 51 проекта в Културен календар 2025

51 проекта ще получат финансиране от община Пловдив като част от Културния календар на града за 2025 година в раздел „Фестивали и значими събития“. Общият им бюджет е 1 753 000 лв. С най- много точки от комисията е оцецено проденото издание на „Пловдив чете“, за което ще бъдат дадени 58 000 лева. С най- високо финансиране са..

публикувано на 14.11.24 в 15:44

С концерт в Пазарджик почитат проф. Иван Спасов

Със симфоничен концерт в Пазарджик ще бъде отбезяна 90-та годишнина от рождението на композитора и диригент проф. Иван Спасов.   Той е един от най-значимите творци на 20-и век в България, почетен гражданин на Пазарджик. Основател и дългогодишен ръководител на Симфоничния оркестър в града. Създател е и на най-голямото културно събитие там -..

публикувано на 14.11.24 в 07:42

Изложба на Здравка Рубин и Петя Щербак в галерия „Лабиринт“

„АкварелНо“ е названието на съвместната изложба  на Здравка Рубин и Петя Щербак в галерия  „Лабиринт“. Здравка Рубин е пловдивчанка, която от много години живее в Денвър, Колорадо, САЩ. Завършила е Художествената академия Щиглиц в Санкт Петербург, Русия, специалност „интериорен дизайн“.  В Международен панаир Пловдив реализира..

публикувано на 14.11.24 в 07:37

Япония гостува в Перущица с книги и изложба

В Дановото училище в Перущица ще бъдат представени две произведения, посветени на Япония - пътеписът „Аригато, Токио - градът, който живее в ХХII век“ от доц. Атанас Владиков, и изложбата "Кацушика Хокусай и неговият кръг. Шедьоври на японското Суримоно - Скритата красота". „Написах настоящата книга, без да претендирам за изчерпателност...

публикувано на 14.11.24 в 07:22

„Гладиатор II“ открива Киномания в Пловдив

Филмът  „Гладиатор II“  на  режисьора Ридли Скот открива Киномания тази вечер в Пловдив. Това е дългоочакваното продължение на славния епос от преди 24 години.  Във фестивалната програма е включено ново европейско кино и хитове от фестивали в Кан, Венеция и Берлин. Представен пред половдивска публика ще бъде филма "Болеро". Той е за..

публикувано на 14.11.24 в 06:28