Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Следващият парламент ще е още по-фрагментиран

Снимка: Юлияна Корнажева
Активността на прокуратурата и последвалите проверки на знакови бизнеси у нас коментира в програма "Точно днес" политологът д-р Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. А също как ДПС ще се яви на вота през октомври, до какво ще доведе проверката на хората на Доган от прокурори и комисия "Антикорупция".

Предвид поканата към бившия шеф на КТБ Цветан Василев за изслушване в Народното събрание, политологът посочи, че е интересно какво той ще сподели от неговите виждания и опит във връзка с вече известния Мартин Божанов-Нотариуса и казуса около него. Според Славев докладът от работата на тази парламентарна комисия ще бъде изпратен до разследващите органи, ако съдържа данни за някакви престъпления, но тепърва ще стане ясно какво следва от това. 

"Но за нас като общество положителният резултат би бил, ако се осветлят тези мрежи на зависимости, които съществуват между съдебната власт ъндърграунда и политическата власт", коментира той.  

Той припомни, че в дългото време, в което ГЕРБ управляваше, многократно правораздавателни органи се активираха предизборно и то срещу опонентите на тази партия. 

"Помним, че това беше преди местните избори, когато главен прокурор беше Сотир Цацаров. За нас като общество е много положително институциите да работят и да разследват тези, които са направили някакво престъпление, тези, които са злоупотребили с публичен ресурс, тези, които са замесени в търговия с влияние или някаква форма на корупция. Но усещането на обществото е, че това се прави избирателно, поръчково и в интерес на определени икономически и политически субекти в България, а не единствено и само в интерес на закона. И неслучайно всички тези активности се разбиват в съда, а после немалка част от тях отиват в Европейския съд за правата на човека и държавата бива осъдена заради тези действия на органите, а ние плащаме заради техните неуспешни дейности. Надявам се най-накрая това да не е така и всеки, който е доказано нарушил закона, да си получи съответното наказание, но съм огромен скептик", каза политологът. 

Славев смята, че посочената за премиер Горица Грънчарова-Кожарева няма да предложи сегашния вътрешен министър Калин Стоянов, тъй като около него се концентрира изключително много напрежение и част от политическите сили го обвиняват открито в покровителство и влияние върху изборния процес. 

"Очакванията ми са, че той няма да бъде. Но проблемите в България са структурни и системни, включително по отношение на политическите права на гражданите. Купуването на гласове и всякакви роли на контролиран вот - да, МВР има своята роля, но там роля имат също ЦИК, прокуратурата, гражданското общество и политическите партии. Така че, презумпцията, че със смяната на един вътрешен министър всичко това ще изчезне, всъщност не е вярна", коментира той. 

По отношение на явяването на ДПС на предстоящия парламентарен вот Теодор Славев посочи, че най-вероятно движението ще се яви с две листи.

"Към момента не мога да прогнозирам дали и двете формации биха прескочили бариерата за НС, но в момента сме свидетели, че олигархични групировки в България използват институциите именно с партийни политически цели - нещо, за което говореха от самото ДПС и дори Ахмед Доган отправи такова публично обръщение. При възможността за овладяването на институциите с такива цели, няма как да очакваме, че крайният резултат ще бъде положителен за нас като общество", подчерта политологът.  

Той не се нае да прогнозира дали предстоящият вот ще бъде последен, но изтъкна, че България е в много дълбока политическа криза, криза на партийната система, криза на лидерството, а в последните дни дори и силна криза на угроза в демократичната политическа система. 

"Виждаме едно залитане в радикално антидемократично и антихуманно законодателство. Но това е моделът, който в други държави в Европейския съюз тръгна да се развива. Ясно е какви са следващите стъпки - те касаят ограничаване на свобода на изразяване, ограничаване на форми на сдружаване, някакви форми на цензура, намесата на насилие в обществото, което е недопустимо. Очаквам и реакции на европейските партньори, защото ние не можем да си въобразяваме, че сме изключени от европейската общност, а там все пак има някакви правила и стандарти на поведение и правила. Очаквам тези форми да се задълбочат, очаквам още повече радикализация при една ниска избирателна активност. Т.е. ние ще имаме свръхпредставителство на едни политически течения, които не представляват обществото в неговата цялост. Очаквам още по-фрагментиран парламент, може би дори 8 политически парламентарни групи, което ще направи формирането на коалиция още по-трудно", отбеляза Теодор Славев. 

Чуйте повече в звуковия файл!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34