"Рибата Диодон е огромен екземпляр от групата на рибите балони с размер около 25 см, които при стресиращи обстоятелства се надуват с бодли, а другото попълнение на морския ни аквариум е още една риба от същата група – това е аротрон. От един зоомагазин в София се обърнаха към нас да ни бъдат дарени, така че тези риби вече имат нов дом при нас", обясни директорът на музея д-р Огнян Тодоров.
Според него тези риби са доста скъпи и много трудно се добиват, защото идват от Индонезия, Сингапур и Малайзия. Има си специализирани фирми, които ги доставят и изискват специфични грижи, които са осигурени в аквариума на природонаучния музей.
Съвсем наскоро музеят се е сдобил със седем вида препарирани папагали - три вида ара и няколко какаду.
"Това са едни от най-красивите и редки видове папагали, те са препарирани и вече са разположени във витрината във фоайето с екзотичните видове птици. Птиците впечатляват с цветовете и размерите си. Загинали са в клиниката за лечение и оттам ни ги предоставиха като дарение", посочи Тодоров.
Той съобщи също, че преди около месец и половина са закупени препариран женски хипопотам с дължина близо два метра и половина, алпийски козирог и черна африканска антилопа.
"От доста време се опитвам да намерим препариран хипопотам и най-сетне успяхме да го закупим от лицензирана препараторска работилница в Австрия. Взехме ги изключително изгодно, защото само отстрелването на козирог струва около 20-25 000 евро. А всъщност ние ги закупихме почти на символична цена, тъй като студиото си разпродаваше колекцията и имахме огромен късмет", поясни директорът на музея.
Той разказа, че през есента двама уредници от музея ще пътуват към Антарктида с кораба „Кирил и Методий“ и ще присъстват на цялата експедиция с екипа на проф. Пимпирев. Целта е да съберат голямо количество риби и безгръбначни, за да може да се напълни ледения аквариум. В момента оцелялата риба в него се чувства добре и е увеличила размера си двойно, каза Огнян Тодоров.
Ръководството на музея е осъществило и връзка с препараторски работилници в Австралия, откъдето възнамерява да подсигури торбести бозайници, за да се обогати експозицията. Ще бъдат закупени препарирани ехидна, птицечовка, торбест дявол и вомбат. Тъй като износът на австралийски животни е доста сложен процес, от музея са подали искане за разрешително за износ до австралийското министерство на околната среда и се очаква до няколко седмици то да бъде одобрено, за да бъдат закупени екземплярите. За тях са заделени средства, а с тази придобивка музеят ще разполага с едни от най-интересните бозайници в света.
Валерия Стоянова е страхотна певица, пианист, автор на музика и текстове, невероятно красива и свободна на сцената. На 16.02 талантливото момиче гостува в ефира на Радио Пловдив, за да сподели новата си песен „Измислица“. Валерия развива собствената си музикална идея с помощта на Михаела Маринова, а за аранжимента кани известния китарист и..
"Всяко куче влиза в живота ни с определена мисия и има отреден смисъл в него. От нас хората зависи дали те ще го осъществят." Думи на Мира Бонжева - автор на книгата "Разговор с куче", сертифициран треньор и пламенен застъпник за добруването на кучетата. Тя е твърдо убедена, че о т нас си зависи дали кучето ще живее помръкнало в своята..
И двамата седяха в хола: тя на любовния стол, той на дивана. Тя го погледна с копнеж. Но той не забеляза. Очите му бяха приковани в телефона. Тя не знаеше какво прави той, дали сърфира в мрежата, играе ли игра или планира. Всичко, което знаеше, беше, че чувстваше, че телефонът привлича повече внимание от нея.... Това е история, която е..
И тази неделя на 16 февруари, “Снимката на нощта” ще бъде интересна и различна. За радост на малките ни слушатели, детската писателка Катя Антонова ще бъде наш гост. Почитателите на поредицата от книги “Феята от захарницата”, ще научат и кога Катя ще се срещне с тях в Пловдив. Слушайте “Снимката на нощта” със Стефи Стаменова от 18.30ч.
Пореден епизод на "Уроци по щастие" във февруарския им вариант, в който разглеждаме предизвикателствата във връзката през 2025г. Днес поставяме въпроса "Познаваме ли себе си?"! Разглеждаме този въпрос с консултанта ни психолог и семеен терапевт Петя Георгиева, която разглежда детайлите по темата, споделя от професионалния си опит. Насоки за спраяне с..