Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сдружение „За Земята“ отбелязва важна годишнина

| обновено на 16.08.24 в 15:47 | Интервю

Сдружението ще отбележи 25 години високопланински почиствания, със специална акция в национален парк „Рила“, хижа „Чакър войвода" и хижа „Мусала". Събитието е от 21 до 25 август. Всеки, който пожелае може да се включи като доброволец. Сдружение „За Земята” осигурява места за свободно къмпингуване, вегетарианска храна, работни ръкавици и чували за боклук.

Повече за програмата може да видите във фейсбук страницата на събитието и сайта на сдружение „За Земята“. Ако искате да спите в хижите, възможно най-скоро резервирайте място, като се обадите директно на хижарите. Организаторите на почистването не осигуряват този тип нощувки. В случай, че искате да се включите активно в кампанията, може да станете доброволец в организацията - закупуване и доставка на продукти, разпространяване на информация преди и след събитието, подготовка на информационни материали, подкрепа за транспорта. Може да участвате и със снимков и видео материал, както и да помагате в готвенето.

Активното участие в почистването изисква и предварителна регистрация, която също може да откриете във фейсбук страницата на събитието. Може да се запишете и в таблицата за споделено пътуване.

„Качваме се на 21 август в национален парк „Рила“. Започваме от хижа „Чакър войвода“. Там ще бъдем две нощувки и после още две нощувки на хижа „Мусала“. Идеята е да се съберем повече доброволци и да почистим района, като за съжаление вече сме набелязали места, които имат нужда от почистване. Досега, около седем пъти сме били в Рила. Тази година повтаряме тези хижи, но пък мислим, че на хижа „Чакър войвода“ има какво да доизчистим. Хижа „Мусала“ е хижата при най-високия връх в България, много хора я посещават и смятаме, че там има замърсяване от туризма. Правим палатковите лагери около хижите и тази година, със сигурност, няма да палим огън дори и на местата, на които е разрешено, заради температурите и цялата ситуация в страната, с пожарите. Най-важното нещо, което искаме да вкараме като дух в това почистване е, че ние сме отговорни към природата. Не само, че не я замърсяваме, не само, че я чистим, но и за всичко останало. 

 Почистването започва сутрин по-рано след закуска. Някои от доброволците тръгват на по-дълги преходи, т.нар. лъчове, защото смятаме, че и на други съседни места може да има замърсяване. Ако е много горещо на обяд правим почивка и продължаваме. Често се случва да разравяме стари сметища, тъй като в едни други времена, на хижарите им е било казвано да заравят отпадъците около хижите. Приканваме всеки, който иска да се включи като доброволец, да си носи бутилка за вода, канче или друга посуда, за да няма прибори за еднократна употреба. Сами себе си да възпитаваме. Много обичаме и края на работния ден, преди вечеря, за да се съберем на поляната пред хижата и да дискутираме някоя важна, за нас, тема. Понякога я избираме предварително, понякога тя просто си идва сама. Винаги каним и хора от дирекцията на парка да се включат, да ни разказват за тяхната работа, предизвикателствата и как ние можем да помогнем? Каним и хижарите, и изслушваме и тяхното мнение“, разказва Данита Заричинова, от сдружение „За Земята“.

Eкипът на Сдружението е на линия за допълнителни въпроси. Следващата им голяма цел е, след началото на учебната година, да имат възможност да посетят повече училища в страната, за да запознаят учениците с филма „Из Чисти планини“, който разказва историята на почистванията. Как всеки един от нас може да е по-отговорен към природата и да я уважава повече?

Данита Заричинова е гост в предаването „Вход свободен“

Чуйте още, в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Елизабет Армен Амбарцумян: Музиката е моят живот

В студиото на Радио Пловдив, гостуваха 8-годишната Елизабет Армен Амбарцумян и нейната майка Манита Вартан. Освен с изключителната си красота, двете впечатляват и с таланта си.  Елизабет, освен инструменталист, е и изявен вокален изпълнител от най-ранна детска възраст. С право я наричат детето-чудо!  Носителка е на редица призове, награди и..

публикувано на 07.04.25 в 17:12

"Не бъди Гама в земята на Лама" с вход свободен

Срещаме ви с Александър Шакрачки, който се занимава с катерене и алинизъм, и ще ни разкаже за вълнуващата експедиция до Индия, която предприема със свои колеги. Повече от месец престой в планината, над 4000 метра надморска височина, няколко изкъчени върхове и много любопитни истории.  Много повече забавление и емоции предстоят в поредната среща..

публикувано на 07.04.25 в 14:50

Снегът затрупа гнездата, но не плаши щъркелите в Белозем

Изненадващият априлски сняг затрупа гнездата на щъркелите в Белозем. Кадри от специалната система на видеонаблюдение  показва птиците в гнездата им. Гледката не е обичайна, но не е опасна за птиците и тяхното бъдещо поколение, съобщиха от НЧ „Просвета“, които работят за опазването на популацията в Европейското село на белия щъркел. Щъркелите ще се..

публикувано на 07.04.25 в 14:07

„Алтер его” - карикатурен кент флош

Петима от най-големите български карикатуристи ще гостуват в „Алтер его“ тази събота – Анатолий Станкулов, Ивайло Цветков, Любомир Михайлов, Цочо Пеев и Ириен Трендафилов. Това е нашият „радио кент флош“, с който ще наддаваме за вашето внимание! Още повече, нашите гости са „големи спатии“ т.е. хора които не само рисуват весели картинки, но и..

обновено на 05.04.25 в 17:27

„Занаятчийско училище – Пловдив“ отваря на 5 април

„Занаятчийско училище – Пловдив“ отваря врати на 5 април на „Улица на занаятите“ в Стария град. Обучението е напълно безплатно и е за деца от 10 до 17 години, желаещи да се докоснат до тънкостите на занаятите, да придобият знания, умения и да изработят изделия под ръководството на майстор-занаятчия. Необходимо е обаче предварително записване,..

публикувано на 04.04.25 в 09:52