Проучваният обект е в историческа зона "Филипопол - Тримонциум - Пловдив", която представлява групов паметник на културата. Разположен е в непосредствена близост до Източната порта на Филипопол.
Предполага се, че в римската епоха и къс ата античност там е имало търговски, а преди това занаятчийски помещения. Няма данни за жилищни сгради, съобщи в интервю за Радио Пловдив ръководителят на археологическите проучвания Десислава Давидова:
"На обекта се откриха части от две верижни помещения, които са свързани с античната улица, която е експонирана към Източната порта. Има и по-ранни културни пластове и находки, които са свързани преди идването на римляните на Балканите и преди организацията на провинция Тракия".
Откритите монети са предимно бронзови и доказват, че теренът е бил обитаван повече от 2500 години.
"Монетите подлежат на реставрация и не мога да кажа дали са само бронзови, защото понякога сребърните монети имат плътна патина и трудно могат да се идентифицират на терен".
Златната заготовка е намерена във вторична изкопана яма и предстои да бъде анализирана, тъй като обектът има множество напластявания.
"Заготовката категорично не е била за производство на монети. Вероятно е предназначена за разкрасяване и правени на някакъв вид бижута".
Открит е и много керамичен материал от различни епохи.
"Имаме керамични съдове от края на 3-ти - началото на 4-ти век. Открихме и желязна лампа, което мен ме изненада, тъй като желязото е неустойчив материал и рядко се опазва".
При работата на терена археолозите са слезли на 6 и половина метра дълбочина. Открити са пристроявания от различни периоди. Най-много има между 2 и 6 век.
"Много пристроявания има след което има ремонтни дейности, прекроявания на пространствата. В по-късните епохи има и две погребения. Пространството е използвано съобразно какво исторически е сполетяло града в различните епохи, защото е имало не малко нападения".
Ръководителят на археологическите проучвания Десислава Давидова припомни, че още в началото на разкопките беше намерен надпис. Предполага се, че той е от постамент за статуя, датиращ от времето на император Септимий Север.Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..