Смятам, че не е налице конституционна криза. Защото президентът упражни своето правомощие по Конституция да не подпише и да не издаде указ за назначаване на служебно правителство, тъй като не е съгласен с предложения състав. В тази хипотеза президентът има право да не подпише указа. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив доцент доктор Атанас Славов, бивш правосъден министър в кабинета на Николай Денков, а също и преподавател по конституционно право.
Промяната в Конституцията не е грешка
„Промяната в Конституцията не беше грешка, като считам, разбира се, не само частта със служебното правителство, но и частта със съдебната реформа. Беше изключително важна промяна за българското общество. За съжаление, половината от тези промени бяха блокирани от КС. Но темата за служебното правителство, е изключително важна. Бяха обсъждани два модела. Единият от ПП-ДБ, който е възприет в повечето парламентарни републики, а именно – правителството в оставка да бъде назначавано за служебно правителство. Тази промяна не беше възприета. И беше възприето другото предложение, а именно – с един списък от висши публични длъжности, които могат да бъдат назначени за служебни премиери. Ние сме в тази хипотеза“, каза още доцент Славов.
Бившият правосъден министър смята, че няма пропуск в Конституцията.
„Макар, че тази процедура, която е в алинея 5 от член 99, да не е перфектната, има възможност да се излезе от създалата се ситуация. Едната възможност, и според мен НС трябва да поеме своята отговорност, е да се попълни поне частично списъка с тези висши публични длъжности, които да могат да се назначават за служебни премиери“, каза още Атанас Славов.
На първо място става въпрос за заместник-председателите на Сметната палата, като такъв законопроект е внесен преди няколко седмици от ПП-ДБ и той ще се обсъжда днес на обявената от коалицията среща в НС.
Не става дума за сближаване на позициите с държавния глава
Атанас Славов смята, че създалата се ситуация не е сближаване на позициите на ПП-ДБ с тези на президента.
„Не мога тълкувам позициите на държавния глава. Тук не става въпрос за политическо сближаване на позициите с президента, а става дума затова, което е в интерес на цялата държава – изборите да минат в рамките на един процес, организиран от служебното правителство, който не буди съмнения за безпристрастност и независимост“, каза още доцент Славов.
Цялото интервю с доцент доктор Атанас Славов можете да чуете в звуковия файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..