Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С посоките на лятото - "Точно днес"

След жегите поехме глътка свежест - кратък дъжд. Лятото отново е във власт, но леко по-дискретно и отново жегата ни предстои с очакване, мечти и пътешествия. 

На родна територия отново сме на стартовата линия за съставяне на  кабинет - политиците са лаконични, перспективите - неясни, очакванията - неизменни, за да успее да заработи изборният механизъм с по-добър коефициент на полезно действие и след седмите поредни избора страната да има редовен действащ кабинет.

Какво казаха политиците след отказа на президента Румен Радев да приеме предложения от Горица Кожарева кабинет, какви  промени очакват хората и в какви рамки ги обговарят партиите, за да престане парламентарният живот на страната да бъде арена за злополучни политически противоборства – коментар на политолога Теодора Йовчева.

Промените в климата, обезлесяването на природата не остават без последствия за хората, независимо че здравните експерти отхвърлят пряката връзка между тях и здравето ни. След агресията на Ковид -19, сега СЗО предупреждава за активизиране на някои стари вируси, но се появяват и нови, за които не сме добре информирани. Каква опасност крие откритият и в Европа вирус Оропуче – темата ще коментираме с проф. Радостина Александрова от БАН.

"Патагонци, тролове и още мои роднини" е най-новият пътепис на писателката и пътешественик Петя Кокудева. Той ни отвежда до 24 различни места по света, под формата на кратки разкази, щрихи, срещи или наблюдения за човешката природа и силата на културните различия. За уроците от срещите и мъдростта на хората от Перу и Аржентина през Албания и Йордания до Япония и Нова Зеландия в 100-те кратки истории – събеседник – Петя Кокудева.

Драматично-куклен театър „Васил Друмев“ – Шумен представя на сцената на Лятно кино „Орфей“ “Осъдени души“. В главната роля на отец Ередия зрителите ще видят Николай Илиев, който се завръща на театралната сцена с произведението на Димитър Димов след 10 години. Той ще си партнира с Елена Петрова – Фани Хорн, а в ролята на французина Жак Мюрие влиза Любомир Ковачев.

Това е второто заглавие, с което Шуменският театър гостува това лято на Пловдивска сцена. Драматизацията е на Бойко Иилев, който за втори път поставя „Осъдени души, след  като първия път пиесата е играна 5 сезона в Народния театър Иван Вазов. Преди спектакъла на сцената на Лятно кино "Орфей"  -  интервю с актрисата Елена Петрова.

Освен за книги и театър "Точно днес" ще ви поканим и наизложб Директорйт на Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов" в Пловдив Светлозар Чавдаров ще представи самостоятелната си експозиция "Море"  в Картинна галерия "Даново училище" в Перущица. Интервюто с художника е на Живка Танчева.

А в "Добро утро, Ден" ще си припомним част от разказа на директора на Първия в страната частен мюзикхолен театър Николай Серафимов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В предаването "Точно днес" на 18 ноември

За мечките и хората, за здравето на здравната система, за световната слава на българската гайда, за картини, които  разказват за "Времена, пространства и хора" ще говорим в предаването на Радио Пловдив в утрото на вторник. След набезите на мечки в населени места трима министри актуализираха протокола за действие при поява на дивите животни в урбанизирани..

публикувано на 17.11.25 в 16:54

Икономики и политики в развитие "Ден след ден"

За бизнеса и доходите ще бъдат разговорите в предаването „Ден след ден“ в понеделник следобед. Гледаме към икономиките на  Пловдив и Пазарджик, като за коментари поканихме Валентин Точев – началник сектор „Статистика на предприятията“ в Териториалното статистическо бюро – Юг, и Нишан Бъздигян – председател на Сдружението на предприемачите и..

публикувано на 17.11.25 в 14:30

Различен следобед с "Вход свободен"

Днес светът отбелязва Денят на недоносените деца.  Честването му стартира по инициатива на EFCNI – Европейска фондация за грижа за новородените със седалище в Германия, заедно с Европейската родителска организация. За този важен в календара ден говорим с медицинската сестра Мария Цикалова, която ни разказва историята за "Рали и малкият голям герой"...

публикувано на 17.11.25 в 09:30

"Точно днес" започват новите седем дни от ноември

Есенно и по пловдивски ще изберем акцентите в програмата на 17 ноември. Ето част от събеседниците ни за това издание "Точно днес": Зала "Африка" вече ще има в Природонаучния музей, повече за новостите ще научим от директора Огнян Тодоров . Как командория "Улпия" реши да отбележи своя рожден ден, защо празникът ще бъде посветен изцяло на благотворителна..

публикувано на 16.11.25 в 17:30

Ведър следобед с Клуб "Неделя"

В първия час на Клуба днес Ви срещаме с Дари Миленова - автор, инфлуенсър, мотиватор и  жена с лична мисия - да помогне на хората да открият свободата от диетите, глада и вината.    "Баланс в храната и душата" е нейната първа авторска книга, която ще бъде представена в Пловдив на 29-ноември от 16:00 в Пловдивски Културен Институт. Входът за събитието..

публикувано на 16.11.25 в 15:09