Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Приземяване" в Стария град на Националните есенни изложби

Националните есенни изложби в Стария град стартират по традиция на 1 септември.

Тази година общата платформа за работата на творците от сферата на изящните изкуства е "Приземяване".  Директор и куратор на арт форума е проф. д-р Галина Лардева, според която  участниците не следват  определен надслов, а го интерпретират.

"Със сигурност в съвременния свят всекидневието губи непосредствена сетивност за действителността и затова си заслужава да се потърси някаква противотежест като перспектива за отрезвяването".

Авторите са девет. Сред тях са работещи в сферата на живописта, графиката, художествено стъкло, рисунка, фотография, скулптура.

Те са ярка и представителна извадка на процесите, които днес се наблюдават в сферата на съвременното българското изящно изкуство.

Пловдивското име е Гергана Табакова, преподавател на НХА по живопис. 

Балабанова къща Петринел Гочев – рисунка и пластика, дълбока зала;
Цочо Бояджиев – фотография, сводеста зала;
Станимир Генов – живопис, първи етаж;
Гергана Табакова – живопис, двор.

Къща „Хиндлиян“Камен Цветков – скулптура, двор;
Лилияна Александрова – акварел и рисунка, веранда;
Гита Маркова – художествено стъкло, мааза.

Постоянна експозиция „Мексиканско изкуство“Снежана Симеонова – скулптура, двор;
Горан Тричковски – графика, сводеста зала.

Откриването е в двора на Балабановата къща.

Интервю - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Алтер его" - разговор с Божана Апостолова

Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..

обновено на 24.05.25 в 16:22

Професор Валери Стефанов гостува в "Срещи" на 24 май

В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..

обновено на 24.05.25 в 11:04

Великите европейци Тициан

„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..

публикувано на 23.05.25 в 16:29

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51