40 украински деца са заявили желание да се включат в безпалтните подготвителни групи за обучение по български език, което започна днес в Общински детски комплекс в Пловдив. Занятията ще продължат до 11 септември, а целта е децата, които са на възраст от 6 до 15 години, да получат подкрепа при постъпването им в българските училища. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Озден Мурадова, директор на Общински детски комплекс в Пловдив.
Обучението е по инициатива на Върховния комисариат за бежанците на ООН и е подкрепено от Министерството на образованието и науката. Подготвителният курс интензивен, с 60 учебни часа. Децата са разпределени в две групи, а обучението им ще продължи 10 дни.
„Целта на тези подготвителни курсове, е да се окаже подкрепа на децата при встъпването им в българските училища, те да бъдат малко по-уверени и с по-голямо самочувствие. Защото всички знаем за техния преживян голям стрес. Това са деца, които са изоставили дом, родина, близки, приятели. И със сигурност са изправени пред голямо предизвикателство, очаквайки учебната година в нашата българска образователна система“, каза още Озден Мурадова.
Тя очаква още деца да проявят желание да се включат в курсовете по български език. Ако има желание обучението да продължи и по време на учебната година, екипът на ОДК-Пловдив е готов да реагира и да провежда подготвителни курсове.
„Отделно от това, всяко едно украинско дете, което е записано във училище на територията на град Пловдив, ще има възможността да посещават нашите школи, а те не са никак малко. Общо са 38“, увери директорът на ОДК-Пловдив.
До момента има записан рекорден брой ученици за извънкласните занимания, които организират за пловдивските деца от Общински детски комплекс. Те са близо 2200, а до началото на новата учебна година, те вероятно ще достигнат до 3000.
Цялото интервю с Озден Мурадова можете да чуете в звуковия файл.
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..
Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика. За изминалите две години гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан. Целта на кмета..