Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влизането ни в Шенген и Еврозоната са под въпрос

Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС

Как политическата криза се отразява на икономическия живот на страната  и има ли риск за влзането ни в Еврозаната и Шенген коментира в програма "Точно днес" Стоян Панчев, икономист и съосновател на Експертен клуб за икономика и политика.

Според него върху самото функциониране на стопанството ни няма да има големи ефекти, защото много често икономиката работи дори въпреки правителство. Проблемът е с по-дългосрочните цели и по-големите проекти, които се поставят от една или друга власт.

Експертът не смята, че ще влезем в Шенген, предвид последните събития в Европа и атаката  в Германия с извършител, който е влязъл в ЕС през България. По думите под въпрос е и влизането ни в еврозаната, което е посоченото и в последния доклад на ЕК от юни, в който се казва, че не изпълняваме един от основните критиери за инфлацията..

"Съответно моята прогнозата е, че почти невъзможно е да влезем 2025 година в еврозоната," допълни иконмистът.

По думите му идеята за влизане в еврозаната от средата на година или от септември месец е изключително екзотична. Това не се е случвало в историята на еврозоната. Има серизони технически причини влизането във валутния съюз да е от началото на година.

" По последните данни, които имаме от българската статистика и Евростат ние продължавамене да не изпълняваме изискванията за инфлацията. Дупката между, това което трябва да бъде инфлацията и това което е  е процент и половина., което не е малка разлика. През 2022 година, когато отново не можахме да влезем, дупката беше по-малка от процент и половина, което означава, че ние дори не сме изпълнили този критерии ", смята Панчев.

Той допълни, че най-ранната възможност за влизане в еврозоната е началото на 2026 година, което означава, че трябва да се иска със сигурност извънреден конвергентен доклад. Това веднага обаче ни поставя в по-слаба позиция. Трябва да имаме добра причина да го поискаме и да имаме устойчово изпълнение на критериите.

Според него друг проблем е изпълнението на бюджета, който според някои прогонози може още тази година да надхвръли дефицитната граница от три процента.

"Съответно може да се стигне до влизане по процедура по свръхдефицит от страна на ЕК, което означава неизпълнение и на втори критерии. Така че най-ранната възможност е 2026 година", коментира икономистът.

Относно идеята да бъде увеличена минималната работна заплата от началото на 2025 година Панчев посочи, че трябва да се мисли за регионализация на МРЗ .

"В момента сме в макроиномически период, в които има голямо търсене на труд, има недостатъчно работна ръка.Тоест ситуация, в която силата е при работниците и увеличението на МРЗ не се отразява на заетостта" обясни Панчев.

По думите му при рецесия и спад на ръста на икономика и съответно по-малко търсене на труд. може да се окаже, че ще имаме повече безработица, защото сме качили твърде нагоре МРЗ. Той смята, че в момента механизма за определяне трябва да се прегледа и да се направи отново.

Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18