Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скептични сме за резултата от конкурсите за школски директори

Десетина дни преди началото на новата учебна година текат конкурси за директори на училища в цялата страна. Една трета от кандидатите не са успели да минат първия етап - писмената част.

"Това, че 1/3 не са издържали нямаше да е трагедия, ако имаше море от желаещи да станат директори. За съжаление не е така, намаляват и желаещите мъже (те са едва 10 %). Това е ярък индикатор за падане на рейтинга на професията", коментира в предаването "Точно днес" д-р Юлиан Петров, председател на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". 

Той подчерта притеснението, че без участието на учителите в комисиите изборът на добрите лидери става още по-труден. 

"Тия конкурси започват да приличат на политическа далавера. В тях участват експерти от РУО, които са много добри професионалисти в своята област, но имат много малко дни стаж в училище. Учителите и работодателските организации ги няма в комисиите и това поставя под голямо съмнение рейтинга им и избора на най-добрите лидери и директори", обясни Юлиан Петров.

Дали е труден или не тестът, е въпрос на гледна точка. Голяма част от училищата обаче ще останат без нови директори или пък с такива, които са удобни на някоя политическа партия, смята председателят на синдикат "Образование". 

Той допълни, че трябва да се заложат критерии като професионален опит, ценз за управление на образованието и т.н. 

"Огромна част от колегите, а и родителите остават с усещането, че има политически протекции в провеждането на конкурсите, което никак не е добре. Трябва да се работи за прозрачност и нов формат на комисията", каза експертът.

Цялото интервю на Паолина Комсалова с д-р Юлиан Петров е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боян Захариев

Да се преподават добродетели и ценности през светския поглед

Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане  задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..

публикувано на 25.04.25 в 15:53

Млади таланти представиха проекти за модерни къщи

Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната.  Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..

обновено на 25.04.25 в 13:24

„Елементи в криза“ за водата и отпадъците

Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив.  Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..

публикувано на 25.04.25 в 12:45

Музиканти и доброволци почистват Бунарджика

Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..

публикувано на 25.04.25 в 10:43

Философията в медицината ще подобри връзката лекар-пациент

Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема  „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...

публикувано на 25.04.25 в 10:33