Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес българите не могат да се съединят около лъжи

Точно днес честваме 139 години от Съединението на Княжество България с Източна Румели. Специален момент от историята ни, който ни дава повод да се замислим – къде сме днес и защо сме толкова разделени като общесво?

В студиото на Радио Пловдив писателят и историк Йордан Велчев и известният художник Иван Тотев подчертаха, че големият въпрос е „Защо днес сме толкова разединени?“.

Според Йордан Велчев причината затова днес да сме такива, каквито не са били нашите прабаби и прадядовци, се дължи на факта, че в учениците по история стои една огромна лъжа.

„Случило се е нещо много просто. Ние от 9-ти септември 1944 година до ден днешен, всъщност в учебниците по история, аз съм завършил история, нищо не е мръднало. И всички тези учебници са манипулирани по един ужасяващ начин. И ако трябва да отговорим на въпроса - защо сме така разделени, истината е, че ние не познаваме собствената ни история. Тя умишлено е преиначавана, тя трябва да бъде написана отново и изцяло, без всякакви идеологеми, на основата на документите. Ние по никакъв начин, никога, не можем да се съединим около лъжи. В момента се опитваме да се съединим, но в основата на нашето знание за онези години, стои една лъжа, която съзнателно е отстранявала всичко онова, което е било в гордост на нашия народ, в името на някакъв си батушка цар или каквото и да било, да търсим някой друг. Тове отговор на този въпрос. Ние не познаваме своята история, не познаваме собствените си герои “, каза в студиото на Радио Пловдив Йордан Велчев.

Иван Тотев подчерта, че в основата на разединението днес стои невероятният цинизъм, натрапен в българското съзнание от времето на комунизма.

„Въпреки, че цялата идеология и цялата им пропаганда говорят за алтруизъм, за обективност, за научен подход, нищо подобно! В основата на мисленето на комунистите, е изключителният агресивен цинизъм. Връх на това е всеобщото завладяло българското съзнание мислене – че историята се пише от победителите. Няма такова нещо. Историята се пише от фактите“, категоричен беше Иван Тотев.

Според него българският манталитет няма защитни механизми срещу този цинизъм. Йордан Велчев допълни, че това този цинизъм стига до безродство. 

Известните творци подчертаха, че Пловдив се развива много добре, независимо от съпътстващите града проблеми.

Цялото интервю с Иван Тотев и Йордан Велчев можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Готови ли са търговците в Пловдив за цените в лева и евро?

От 8 август, влизат в сила измененията, които ще позволят на държавата да контролира цените и да изисква от търговците обяснение при съмнителни увеличения. Оттогава ще трябва да виждаме цените и в евро, и в лева.  С промени в новоприетия закон за еврото времето, в което ще се следят цените, окончателно беше съкратено от година и половина на..

публикувано на 06.08.25 в 11:10

МБАЛ „Свети Мина“ има нужда от инвестиции за нова апаратура

И тази година МБАЛ „Свети Мина“ трупа загуби, но новият директор доктор Калин Калинов ги е оптимизирал до минимум. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Лилия Недева, директор на Дирекция „Здравеопзване“ към Община Пловдив. На последната преди лятната ваканция сесия на Общинския съвет съветници отложиха точката, свързана с искането на доктор..

публикувано на 06.08.25 в 10:49
 Владимир Тодоров

Забраните за електрическите тротинетки няма да работят

Водачът на електрическа тротинетка вече е длъжен да има валидна застраховка „Гражданска отговорност“ и превозното средство да е регистрирано. Това са само две от измененията в Закона за движение по пътищата, приети преди дни. Според законодателя с наредба на общинските съвети ще се определят и условията и редът за регистрация на електрически..

обновено на 05.08.25 в 11:09

Ако държавата не помага на доброволците, поне да не пречи

Ако държавата не помага на доброволните формирования, поне да не ги спъва да си вършат работата, каза Красимир Каракашев от Доброволното формирование „Национален отряд за реакция при бедствия – НОРБ“ – Пловдив, което търси  нови попълнения.  Поводът за коментара му са редицата административни дейности и регламенти, които пречат на изпълнението на..

публикувано на 05.08.25 в 10:04

Щастлив съм, че мога да лекувам и да помагам на хората

Кардиологът д-р Динко Господинов от Отделението по кардиохирургия към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив стана първият и единствен към момента носител на европейски сертификат по кардиология в града и региона.  Ввисокото отличие – European Examination in Core Cardiology Certificate – представлява признание за високо ниво на професионална..

публикувано на 05.08.25 в 08:15