В поредното издание на предаването Клуб "Неделя" се потопихме в един различен кулинарен свят! Свят, в който готвенето не е елементарен акт за да се нахраним, а храната има духовен смисъл – тя е начин на живот! Това е светът на Шеф Росен Чакъров!
Това задълбочено разбиране към храната, храненето и влиянието им на емоционално, енергийно и духовно ниво, всъщност е и негово верую - „Ние сме това, с което се храним“! Защото какво е храната, ако не дар от живота – Живодарѣ! Изкуство, наслада и традиция, които имаме нужда, както да съхраним, така и да преоткрием за себе си и предадем за тези след нас…
Като кулинарен гуру по призвание и по душа, Шеф Росен Чакъров ни разказа за пътят на една 14-годишна мечта, да реализира „Живодарѣ – кулинарни истории на две колела“. Проект, с който той представя житейската философия и дребните, но важни, детайли от битието на човек. Срещна ни с хората, посяли зрънцето на любовта в локалните и уникални български продукти, сподели философията и историите зад уникалните личности, които правят богатството на родината ни, с ясната идея да съхраним онова, което имаме като традиции, храни и автентичен кулинарен почерк, за да предадем нататък към бъдещите поколения.
„Животът е вълнуващо пътешествие за Душата, а моята предпочита да е на две колела…“ , споделя той.
Така получихме и книгата - на две колела :) написана с много любов и голямо сърце, овкусена с чиста емоция и истории, носещи аромата на бабините манджи, с щипка съвремие за разкош, защото храната умее не само да пази спомени, но и да ги създава – тук и сега!
„Живодарѣ – кулинарни истории на две колела“ в неделния ефир ни поднесе самият Шеф Росен Чакъров, не само с усмивка и финес, но и с отношение към детайла, така както само той умее!Целият разговор е достъпен в прикачения звуков файл.
В последния ден от фестивалната програма на Втори Пловдивски фестивал на науката, ви срещаме с двама учени, пловдивчани. Отдел “Растителна клетъчна биотехнология" към Центъра по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, съвместно с лаборатория по Метаболомика при Българска академия на науките, разработиха иновативен за България 3D..
За връзката между изкуството и изкуствения интелект ще говорим в „Алтер его“ тази събота. Нещо повече – ще ни гостува поетът и писателят Николай Владимиров, който ще представи една оригинална „Антология на съвременната българска поезия“, на която е съставител, както и най-новата си стихосбирка „Мъжът, който топи обици“. Така се бори..
От 13 до 15 декември 2024 г. по случай Световния ден на Антарктида (1 декември), Регионалният природонаучен музей – Пловдив организира тридневен „Леден фестивал“. Програмата обещава да бъде изключително разнообразна и атрактивна. По думите на Кристиян Владов, главен уредник в музея, събитията в програмата са насочени към всякакви публики с акцент..
В поредния епизод на рубриката ни "Жена - истории за Вселени" ви срещаме с художничката - татуист Таня Узунова. Таня Узунова завършва Художествена Академия в гр.София и от около 20 години се занимава професионално с татуировки. Определя себе си като борбен човек със силен характер, но от позицията на опита, споделя, че не на всяка цена жената..
От 28 ноември до 1 декември в сградата на Центъра по растителна и системна биология и биотехнология в Пловдив ще се проведе Вторият Пловдивски фестивал на науката, организиран от фондация „Красива наука“ под патронажа и основното партньорство на Министерство на образованието и науката (МОН) и Община Пловдив, в партньорство с редица академични,..