Според главния изпълнителен директор на холдинга инж. Румен Цонев младите таланти на България трябва да се подкрепят. „Младежите имат нужда от подкрепа, от средства, за да отделят времето си за учене, за получаване на нови знания, защото цяла България има нужда от знаещи млади хора, които да я развиват и да я направят едно чудесно място“, подчерта той.
Инж. Цонев приветства стипендиантите на официалната церемония по подписването на договорите.
Сред тазгодишните носители на стипендиите има бъдещи музиканти, педагози, химици, икономисти, хидролози и биолози.
Цветана Мулешкова е от Панагюрище. Тя следва Биотехнологии в Софийския университет „Климент Охридски“. Четвъртокурсничката вече работи по някоко научни проекта, като единият ще я отведе съвсем скоро в Антарктида, за да изучава микроорганизмите във водата край българската антарктическа база на остров Ливингстън. Разбрала за стипендиантската програма на КЦМ тази година от социалните мрежи и решила да кандидатства и да напише есе на тема „Пътят към успеха с Холдинг КЦМ 2000“.
„Темите за писане бяха много интересни. Написах есето и си казах: нямам какво да губя! Изпратих го, бях много щастлива и поласкана, когато разбрах, че съм избрана да отида на втори кръг на конкурса. След интервюто с директорите разбрах, че тези хора са наистина изключително мили и мотивирани да помогнат финансово на младите хора, да се развиват в България“, смята Цвети.
Светлина Цветанова е от Видин и е третокурсничка в ПУ „Паисий Хилендарски“ със специалност Начална училищна педагогика с чужд език. Надява се някой ден да преподава английски език. Обича народните танци и мечтае в бъдеще да създаде собствена езикова школа. Написала е есе за литиево-йонните батерии и възнамерявада използва стипендията, за да си помогне финансово по време на следването. "Родителите ми са разведени и само майка ми се грижи за мен и като цяло ще ми бъде много голяма помощ“, сподели тя.
На церемонията присъстваха също Йоана Марковска от Минно-геоложкия университет, Калоян Димитров от Техническия университет в София, който за втори път печели стипендията и Катрин Чавдарова от Химикотехнологичния университет в столицата. От Ню Йорк пък онлайн се включи Димо Резашки, който следва Финансово инженерство в Колумбийския университет.
Беше представено и обновеното корпоративно издание на холдинга „КЦМ Днес“. Доц. д-р Александър Гьошев е автор на дизайна на изданието. „Самият брой показва, че става въпрос за най-различни предприятия, към една сложна структура и че този брой е обърнат към хората“, обясни преподавателят от АМТИИ.
Стипендия КЦМ е учредена през 2019 година. Оттогава досега на стипендиантите са изплатени 125 000 лв. и са подкрепени близо 50 студенти.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...