Режисьорът Николай Василев празнува своя рожден ден, на 15 септември, с прожекция на филма „Ваклуш“, в Lucky Дом на киното, от 18 часа. Срещу нулев билет, пловдивчани и гостите на града могат да преживеят невероятната история на Ваклуш Толев, събрана в 100 минути. Това е 131 излъчване на филма. Точно преди година, режисьорът Николай Василев направи предпремиерата на лентата, на същото място, в Пловдив.
„За мен Пловдив е много сантиментален, именно, защото тук стартира този небивал успех на филма. Имаше предпремиера в деня, в който Ваклуш стана на 100 години. Това беше преди година, на 7 януари и някак исках тази 131 прожекция да свържа с моя рожден ден, и с отдаване на почит, по този начин, към него. Силното при Ваклуш е, че той е преживял духовността си, която след това формира в идеи, в учения и пише за нея в книги. Той има автентична духовност. Това е, което може би събужда автентичната енергия и автентичния интерес в хората. Наистина, този филм съм го снимал 20 години и за мен, това да го изкарам от главата си, от съзнанието си, си беше едно ново раждане. Представете си да носите една идея 20 години тя да излезе от вас. Аз затова ходя на повечето от прожекциите за среща с публиката, защото това е като да си родител, който иска да види детето му с кой се среща. Входът на тази прожекция е свободен, защото реших аз да направя подарък на рождени си ден, а не на мен да ми се прави, тъй като всъщност моят подарък е срещата с Ваклуш. Особеното е, че хората е необходимо, за да си осигурят седящо място, да минат да си вземат един нулев билет, на практика“, казва режисьорът Николай Василев.
След излъчването на филма в неделя, предстои среща с публиката, на която ще бъде представен и албум със снимков материал, текстове и калиграфии, който също се казва „Ваклуш“. Всичко, което не е влязло във филма е събрано в този албум.
След обиколка в цяла България и Европа, в края на април, режисьорът и посланията на духовния учител, посетиха Америка и Канада, където бяха топло посрещнати от публиката на 16 града.
Според Николай Василев филмът има свой собствен живот и може би затова с лекота преминава през световните граници. Той, вече, е селектиран за участия в 28 фестивала в целия свят. Отличен е с 12 награди от Америка, Франция, Индия, Швейцария, Венецуела и Филипините. Последният му трофей е от Swedish International Film Festival, а предпоследната награда е „Златна светулка“ в категорията „Най-добър филм за социална справедливост“, от Cannes World Film Festival.
„Почти съм оставил другата си работа, за да се занимавам с комуникацията със световните фестивали, но това е приятно оплакване. Аз, обаче, си давам сметка в случая, че по-скоро интересът е към посланията и към личността, отколкото към филма. Двайсет години филмът е сниман с всякаква техника. Той е изключително документален. Но, той привлича с посланието, което отправя. Те са няколко, много значими за мен, послания. Те ще променят мисленето на планетата, защото знаем, че идеите са тези, които променят света. Едната, главна идея е, че човекът е Бог в развитие, че не сме грешници, които трябва да стоим примирено и да изкупваме някаква вина, и да ни внушават чувство за страх, и за виновност. По-скоро носим в себе си вложена духовност, която трябва да се научим как да събуждаме. Ваклуш е преживял този път на събуждането, именно в затвора. Той ни остави един наръчник, пътеводител как може да се събуди тази духовност у нас“, казва още режисьорът на филма.
На 19 септември предстои една необичайната среща на филма „Ваклуш“, с публиката на старозагорския затвор. Среща с невероятната му история ще имат, най-вероятно, и изтърпяващите своите наказия в пазарджишкия затвор.
„Снимам една поредица за БНТ „Малки истории“ и в момента снимам за хора, които са били в затвора и вече са на пробация. Споделих с колегите тук, че съм поканен в старозагорския затвор да направим една прожекция там на „Ваклуш“. Те много се зарадваха и споделиха, че искат и в пазарджишкия затвор да направим прожекция. Ще направим едно турне, най-вероятно, тъй като Ваклуш като бивш политически затворник е обиколил всички възможни затвори в България. Това ще бъдат, може би, едни от най-интересните прожекции. Не съм си представял, че ще показвам филма в затвора. Докато правих филма се запитах, какъв е чисто сюжетно, най-важният образ за неговия живот? Стигнах до извода, че това е идеята за затвора, защото той е бил в един външен затвор, за да демонстрира как този затвор не трябва да бъде отречен. Не трябва да бяга човек от него, а да го освети отвътре, тоест духовността да те освободи от затвора. В този смисъл, ние сме в затвора на нашето тяло, ние сме затворници. Всъщност, идеята е как да направим така, че да не отречем тялото? Ваклуш има една прекрасна мисъл, която е много вдъхновяваща – да не отричаме материята, а да я одухотворяваме. Да не отричаме затвора, да го осветим отвътре, ако може с по-висши емоции, с по-висши мисли така, че да не ни тежи, да не ни пречи“, разказва Николай Василев.
На 22 септември от 20 часа, филмът ще има прожекция в София в кино „Кабана“, като част от фестивала „Аз съм София“. След това, на 5 октомври от 18 часа престои една дългоочаквана среща в Лондон, в Българския културен институт. За Деня на будителите, на 01 ноември, от 18 часа е предвидена специална прожекция в Посолството на Република България, в Токио.
„Социално силните“ е новият филм на режисьора Николай Василев. Той разказва за златните медалисти на учителя Теодоси Теодосиев от Казанлък, за който е филмът „Формулата на Тео“. Оказва се, че двама от тези ученици, които са световни учени, са ученици и на Ваклуш Толев. Те са учили в СУ, когато той е преподавал там. „Социално силните“ е филм, който смесва физика и метафизика.
Чуйте още, в прикачения файл.
На 23 ноември /събота/ от 10:00 в Център за обучение "Детска планета" ще се проведе уникално по рода си събитие, подходящо както за децатам, така и за техните родители "Арттерапия с глина". Фокусът е върху емоциите! Водещи ще бъдат психологът Денис Никифоров и Снежана Павлова. В рамките на два часа те заедно са готови да насочат участниците към..
В Деня на християнското семейство и в предаването „Вход свободен“ обърнахме внимание на онази друга важна част, която маха с опашка и дава лапа, всеки път, когато се приберем у дома. Да, кучетата са семейство! В това сме убедени! Доказват го и историите на Кайра, Памир, Мики – кучета спасени и осиновени от голямото четириного семейство на..
След успешното провеждане на фестивала „Ние сме децата на реката“ през септември, фондация InBetween и район "Централен" на Община Пловдив отново си партнират, за да отбележат Европейската седмица за намаляване на отпадъците. Детски рисунки, вдъхновени от природата, показват организаторите на фестивала. Изложбата, кръстена на..
Дуетът Димитър & Христо представя нов албум на 27.11.2024 г в зала „Дом на културата Искър“ .Третото студийно издание е със заглавие „Несломен“, а специални гости ще бъдат Стенли, Стефан Илчев, Камен Воденичаров и трио „Фида“. Димитър Атанасов и Христо Младенов обещават незабравима музикална наслада, която ще сътворят заедно с: Христо..
На 21 ноември от 18:00 на ул. "Гладстон" 1 стартира събитието " Местни агенти. Среща на активните хора на Пловдив". Оранизатори са Марина Кисьова де Хеус, основател на Академия "Екатерина Каравелова" и Виолета Керемедчиева от Сдружение "За Земята". Целта на тази среща е да се създаде общност на хора, които имат отношение към Пловдив. Един от..