Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпроси и отговори за българското образование днес

Образованието е в основата на всяко общество. Но в днешния бързо променящ се свят колко добре се държи тази основа? Излизаме на улицата, за да попитаме хората какво всъщност мислят за състоянието на образователната система в страната им. 

От ученици и родители и съвсем случайни граждани, като певецът Орлин Павлов, чухме опит от първа ръка, разочарования и надежди за българското образование. Дали системата подготвя следващото поколение за успех или има нужда от реформа? Нека разберем.

Многото мненията за състоянието на българската образователна система – както миналото, така и настоящето – продължават да предизвикват дебат. Така е, и към бъдещето. Какво може да се подобри, за да създадем по-добър път напред за децата?

Установихме, че най-честите оплаквания идват от родители на деца с увреждания, които изразиха липса на съпричастност на училищната система и не успяват да осигурят адекватни условия за посрещане на уникалните нужди на техните деца.

Някои родители избират да изпратят децата си в чужди училища в Пловдив, защото смятат, че това ще ги подготви по-добре за един по-глобализиран свят.

По време на анкетата, попаднахме на група протестиращи новият закон,  който цели да ограничава свободното изразяване в училищата, като прави определени теми забранени. Вместо да влизаме в подробности, важно е да чуем за принципите на образованието, и на свободното мислене и дали те се спазват, когато се цензурират в училище. 

Етимологията на думата "образование" е дълбоко символична. Тя идва от думата "образ", което подсказва, че процесът на учене не е просто натрупване на знания, а формиране на вътрешен образ – същност, която отразява човека отвътре. Ако образованието е пътят към изграждане на този образ, тогава ценностите, които се преподават в училище, трябва да бъдат основите, върху които се гради тази личност. Точно както художникът внимателно избира всяка черта на своята картина, така и образованието трябва да култивира добродетели като честност, състрадание, критично мислене и уважение към другите. Истинското образование не е само в книгите и фактите, а в извайването на цялостна личност, която да може да се ориентира в сложния свят около нея.

Радио Пловдив пожелава на всички спорна и успешна учебна година!  Нека знанието бъде светлината, която ви води към мечтите ви


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34