Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сколиозата – разпространение, лечение и теории

| обновено на 16.09.24 в 18:08 | Интервю

Сколиозата е описана още от Хипократ. Той е използвал думата “scolios” в смисъл на крив или извит. Рисунки, датиращи от този период, демонстрират различни възможности за лечение. Древногръцкият лечител Гален от Пергам въвежда термини, с които медицината си служи и в съвременния свят. Сколиозата се изразява като необичайна странична кривина на гръбнака, която Гален описва, още през втори век.  

Миналата седмица в Пловдив гостува д-р Микеле Романо, от Италианския институт за неоперативно лечение на сколиоза. Инситутът е създаден през 50-е години на миналия век и разполага с база данни от 50 хиляди пациента. През 2018-2019 година, д-р Романо е бил президент на SOSORT - Световното дружество за ортопедично и рехабилитационно лечение на сколиозата. Д-р Романо проведе поредното си обучение в нашата страна и първо такова в Пловдив, по методиката SEAS– научен подход за упражнения при сколиоза. 

Д-р Борислав Чонгов, кинезитерапевт и асистент в НСА е водил обучението от българска страна. Д-р Чонгов е специализирал в областта на гръбначни деформации, спортна физиотерапия, ортопедична физиотерапия и сколиоза. Той е член на Съюза на кинезитерапевтите, Асоциацията на физиотерапевтите в България, Българска ортопедична и травматологична асоциация и SOSORT. 

„Д-р Микеле Романо е един от най-ерудираните хора в тази сфера“, казва д-р Борислав Чонгов. „Той има няколко обучения свързани със сколиозата, които се наричат специфични физиотерапевтични упражнения при сколиоза. В България е известен и методът на Шрот. Това е друга методика, която е измислена в Германия. Ние използваме много и методиката на Риго, която се е случила в Испания. Тя е модификация на тази на Шрот. Всички тези методики идват от Европа. Докато от САЩ, предимно, идват оперативните техники. Можем да кажем, че тенденцията е такава, според нас, защото в Европа се обръща много по-голямо внимание на неоперативното лечение и профилактиката на гръбначните изкривявания, докато в САЩ това нещо е по-неглижирано, колкото и да ни е странно. В България имаме сериозни традиции при проследяването и профилактиката на гръбначните изкривявания. 

Основното на тези упражнения, които са по методиката SEAS е, че първо обучаваме пациентите, които имат някаква кривина, как да постигнат най-добрата си корекция. Започваме с лека корекция, която трябва да се случи в една равнина. Ако имаме две кривини, започваме с едната кривина, после вече можем да добавим и другата, и после измисляме най-разнообразни упражнения, които не целят да подобрят кривината, а целят да разрушат корекцията. Фактически, ние караме човека да запази корекцията и го караме да прави някакви упражнения, с някаква трудност, които биха го затруднили той да задържи тази корекция, даже да я изпусне. По този начин, когато той се опитва да поддържа корекцията си, той обучава сам себе си и успява, тази корекция, да стане стабилна и постоянна. Тук процесът е изключително активен, ние обучаваме хората и искаме от тях те да си свършат работата. Хората, пациентите участват активно в целия процес. По-трудно е, по-сложно е, защото хората обикновено искат някой друг да им свърши работата. Те да участват, но пасивно. За съжаление, така не става, в този случай се изисква активна работа. Получава се само с нашата активна намеса“, пояснява д-р Чонгов.  

Много се говори за сколиозата, защото тя не е често срещано заболяване, но много трудно се повлиява. Честотата на сколиозата е между 2-3, до 4 процента от хората, които имат това заболяване.

„Голяма част от хората и даже професионалистите, понякога, се бъркаме от това, че объркваме лошата стойка, да стоя накриво, със сколиоза. Това са две коренно различни неща. Честотата на хората, които имат лоша стойка и стоят на една страна, е голяма. Тук може да говорим за 40-50, до 60 процента. Истинската сколиоза е само в тези 3-4 процента. Защо се говори толкова за нея? Когато ние открием едно дете на 9, 10, 11 години с десет, дванайсет, тринайсет градуса изкривяване, това е минимално отклонение. За съжаление, докато расте детето, ако не вземем мерки, тенденцията е да се увеличи тази сколиоза. Ние сме виждали как стига до 50, 60, 70 градуса и тогава операцията е наложителна. Оказва се, че по-скоро неправилната стойка няма отношение към сколиозата или ние не знаем. Все още, истинските причини, това професионалистите го знаят, за появата на сколиоза не са известни. Има много теории и причините могат да бъдат най-различни. Затова тя не може да се профилактира на сто процента и да я спрем“, обяснява д-р Борислав Чонгов.

Най-често сколиозата започва при деца, които навлизат в пубертета, при бързия растеж. При един пик на растежа се получава много голяма разлика в хормоните, които започват да се излъчват от жлезите с вътрешна секреция. Ако не се обърне внимание, при децата се наблюдава голяма прогресия и изкривяванията могат да станат много тежки. При възрастните прогресията е по-малка. Ако при едно дете за една година, сколиозата може да стане от двайсет градуса на шейсет градуса, то при един възрастен със сколиоза, за двайсет години тя се увеличи с около половин до един градус. Затова е важно, при растежа на децата, да се блокира развитието на сколиозата : https://siz.bg/skolioza-blog/skolioza-pri-detsa-prakticheski-saveti-za-roditeli-chast-1/

Няма научни доказателства, че тежките чанти при децата водят до гръбначни заболявания и тежки изкривявания. По принцип, чантите трябва да бъдат до 20-30 процента от теглото на детето, но често стигат до 50%. Това води до невъзможност децата да носят раниците си. 

Важни са навиците на децата в класната стая. Необходимо е те да стоят изправени на чина, да имат правилна стойка. Неправилната стойка може да увреди и зрението. Разстоянието между тетрадата или учебника и очите трябва да бъде две педи. Телефоните, електронните устройства, обездвижването са факторите, които ще доведат до много сериозни проблеми при подрастващите, ако не се възпитат правилните навици у тях. 

При възрастните хора, сколиозата се получава, най-често, след 60 годишна възраст, като честотата на заболяването достига до 60%.

Д-р Борислав Чонгов и социалният психолог Емилия Крушков създадоха първото систематизирано и написано на достъпен език "Практическо ръководство за родители за деца със сколиоза", което излезе в началото на лятото : https://bnr.bg/plovdiv/post/102005562/uni-mesec-na-skoliozata?mibextid=xfxF2i

Д-р Борислав Чонгов е гост в неделния „Шейкър“.

Чуйте още, в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

175 - годишен юбилей чества СУ "Христо Данов"

СУ “Христо Данов” Пловдив с гордост посреща патронния си празник, който тази година е специален! Историята на училището започва през далечната 1849 година, когато се е наричало Каршияшкото и е било килийно училище към параклиса “Св. Йоан Рилски”. В наши дни директорът Гергана Аврамова и екипът й продължават устрема за знания и усъвършенстване...

публикувано на 04.05.25 в 08:54

„Алтер его” – памет за Марин Бодаков и Здравко Попов

Може да видите как изглежда „Алтер его“, което ще излъчим тази събота – снимката показва всичко, без песните и рекламните блокове. Очевидно е, че доста неща има за слушане. Например, ще направим седмичен обзор с епиграмите на Краю Петровски. Ще си спомним за Марин Бодаков, който на 28-ми април щеше да навърши 54 години. Ще направим..

обновено на 03.05.25 в 10:33

“Жива Марица” ангажира деца и родители с екологични дейности

Фондация InBetween, в партньорство с Община Пловдив и Район Централен, организират детски празник по случай Деня  на детето -„1-ви юни на реката“. Събитието ще се проведе по поречието на река Марица, в района на Променада и обещава много забавление за малки и големи. Началото е в 11 часа. Детският празник ще предложи разнообразие от..

обновено на 30.04.25 в 13:38

Светломир Ангелов за Международния ден на танца

Днешният 29 април отбелязваме като Международен ден на танца.  Историята посочва, че през 1982 година Международният танцов комитет на Международния театрален институт (ITI) избира 29 април за Ден на танца. Датата, разбира се, е символична – всяка година на 29 април се празнува и рождението на великия френски реформатор на танца Жан-Жорж Новер..

публикувано на 29.04.25 в 17:37

11-то издание на кампанията Ден без асансьори

Единадесетото издание на кампанията Ден без асансьори  стартира утре и отново насочва вниманието към значението на ежедневната физическата активност. За поредна година организаторите  BG Бъди активен   са си поставили за цел да демонстрират на хората от всички възрасти колко е лесно е да бъдем активни, въпреки натовареното ежедневие.  По..

публикувано на 29.04.25 в 16:52