Според доц. Начев ресорът на Захариева е доста периферен, което показва, че не са водени достатъчно активни преговори от страна на България в предварителните разговори при формирането на Европейската комисия /ЕК/ и изборите на ресорите. На второ място това показва, каква е оценката за самата страна, тъй като обикновено ресорите са свързани с качествата на кандидата и неговото портфолио, и самото влияние на страната в една или друга политика.
"Още от самото начало начало ни беше ясно, че нямаше как да получим сериозни ресори, като енергетика например или регионално развитие, но можехме да получим ресор, който е свързан с околната среда или с разширяването. За съжаление професионалният опит на г-жа Захариева не е много положителен в тази посока. Имам предвид обстоятелството, че нейното име неведнъж беше свързано с някакви скандали, когато тя беше външен министър, а най-големият скандал беше спирането на преговорите с Република Северна Македония. В този смисъл ние не можехме да очакваме кой знае какво, но има една положителна страна, че този ресор може тепърва да се развива, т.е. ако г-жа Захариева направи един екип, в който да балансира интересите на всички държави-членки на Европейския съюз /ЕС/ би могло да се работи за създаване на ново законодателство", изтъкна политологът.
Той припомни случая с Меглена Кунева, която също беше получила периферен ресор - за политика за защита на потребителите. По думите му обаче, точно благодарение на нейните усилия и тези на екипа ѝ, потребителите стават все по-защитени. Доц. Начев посочи още, че е важно в каква връзка ще бъде Захариева с ресорите другите еврокомисари и какви генерални дирекции ще ѝ бъдат подчинени.
По отношение на ДПС политологът смята, че в момента се правят опити за консолидиране и на двете групи, тъй като е ясно, че марката ДПС е преминала в ръцете на Пеевски и неговото обкръжение и няма да е лесно нито на едната, нито на другата група. По думите му всичко зависи от две неща – как всяка една от групите ще проведе кампанията си на местно равнище и дали изобщо ще успеят да ги активизират да отидат до урните, за да изберат когото и да било.
"Но във всички случаи ще има едно голямо надцакване между едната и другата група. Лошото е, че независимо дали и двете групи ще влязат в парламента или само едната, всъщност сагата не е свършила, тъй като борбата вътре в самата партия ще продължи. На групата около Пеевски ще им се наложи да овладеят действително партията след изборите и в крайна сметка да елиминират силите около почетния председател д-р Ахмед Доган, което не знам дали ще стане толкова лесно", посочи доц. Начев.
Според него ако някой от двамата лидери - Пеевски и Доган, отпадне от парламента, той ще остане в историята. Доц. Начев допълни, че по-големият проблем е, че вътрешнопартийни борби в партията рефлектират върху цялата политическа ситуация.
"Избирателите се отдръпваме, започваме да гледаме на това, което се случва, като на представление, като на едни борби, от които гледаме кой ще излезе победител, но всъщност ние сме големият губещ", подчерта политологът.
Чуйте повече в звуковия файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..