Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не искайте по-малка, а по-работеща администрация

„Изкуството е онова нещо, което ни кара да забравим неволите в нормалния живот и ни връща отново мечтите“, каза  служебният министър на културата Найден Тодоров.

По думите му, независимо от това, че средствата за култура в България, които държавата отделя в момента са едва около 0,5%, не те правят изкуството.

„Парите подпомагат изкуството. Изкуството го правят хората, а ако хората правят изкуство за пари, по-добре да отидат да работят нещо друго някъде другаде. 

Държавата винаги ще им помага и все повече във времето, защото вече е осъзнала колко  важна е културата за нашата нация. Но разликата между това - да си човек на изкуството и да си с някаква друга професия, е точно тази – изкуството е призвание.  Думата „служител“ не приляга на хората на културата.

Ако хората служат на нещо, те служат не на някакви постове, а на нашата нация, служат на човечеството. И ако са станали „големи“, то е защото са служили на човечеството“.

Министър Найденов подчерта, че поемайки поста на служебен министър на културата,  е осъзнал, че администрацията иска нещата да се случват.

„Ние сме свикнали, че  ако нещо не работи, да търсим виновен и това да бъде държавата, защото държавата е нещо безлико. Това не може да бъде по този начин.

Подобно на другите хора, администрацията работи, за да се случват добре нещата. А държавата сме всички ние  - всяка една професия – от портиера до министъра в министерството. Всяка една професия – всеки учител, лекар, музикант, всеки един от нас е държавата. 

Държавата като някаква монолитна структура, която да помага или да пречи, не съществува. Тези, които помагат или пречат, са живи хора и ние трябва да ги назоваваме с конкретни имена“.

Тодоров подчерта още, че служебните правителства в България през последните години са станали прекалено много.

„България има нужда от редовно правителство не защото правомощията на служебното са по-малки, а защото има нужда от правителство с хоризонт, което може да изгражда дългосрочна стратегия. Не стратегия за няколко месеца.

Онова, от което всички имаме нужда, е да сме спокойни, че след една година или 20 години нещата ще вървят в определена посока“.

Парите от Европа в размер на  95 млн лв, които трябва да бъдат усвоени до 2026 г.,  трябва да стигат до всички.

„За съжаление, отвисоко се виждат много неща и опасността е, че виждаш по-малко детайли. Но се вижда по-добре голямата картина. А тя е, че нещата могат да се случат“.

Тодоров коментира и проблемите с Тютюневия град.

Причината за тях е, че едните искат да инвестират и всичко да се случва бързо. Другите, чиято роля е да пазят, искат всичко да  се случва така, че нищо да не бъде разрушено. Трудно е! Но „трудно“ не е синоним на „невъзможно“.

Бизнесът обвинява държавата, а държавата – бизнеса.

„На този свят няма държава и бизнес, а има живи хора.  

Работещите в НИНКН в момента са двуцифрено число, а когато той е бил направен моделът, по който те работят, са били четирицифрено.  Не може по един и същи начин да работят 50 и 1500 човека, не може по един и същи модел да функционират нещата, когато моделът е бил за 1500, а сега са обслужвани от 50.“

По думите на Тодоров, администрацията не е плевел, който трябва да бъде премахнат. Той припомни, че след като администрацията е била сило редуцирана, държавата е спряла да работи.

„Ние не осъзнаваме какво представлява цялата тази администрация. Никой не иска да бъде възприеман като „администрация“, но администрация са всички работещи.

Не искайте по-малка администрация, искайте работеща администрация“.

На въпрос има ли нещо общо между политиката и изкуството, министър Тодоров заяви, че връзката е пряка.

Интервюто – звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Светослав Малинов

Днешният ден може да се окаже начало на непредсказуем процес

„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..

обновено на 17.07.25 в 10:13

Няма лекар, който да мисли злото на своя пациент

Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар.  „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..

обновено на 17.07.25 в 10:12

Лоша миризма заради липсваща канализация тормози хората в Брезово

Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма.  Според Добревски преди..

обновено на 16.07.25 в 19:22

ВиК бори сушата в Брестовица... с мониторинг

Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..

публикувано на 16.07.25 в 16:19
Георги Киряков

Протестите срещу прокурорския произвол са за правова държава

Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков.  Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..

публикувано на 16.07.25 в 10:29