Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивал Тракийски Мистерии с богата програма в Пловдив

На 29 Септември в Пловдив предстои грандиозна кулминация и финал на издание 2024 на Фестивал Тракийски Мистерии.

Фестивал Тракийски Мистерии е първият проект в страната ни, който реализира мащабна образователна инициатива без аналог, като чрез преживяване и изкуство се предават знания за различни епохи и основополагащи за родовата ни памет и история места.

Всички събития от началото на тазгодишното издание на Фестивала преминават при невиждан интерес. Уникалният способ на Академия Орфика за провеждане на историческите възстановки, утвърждава проекта като уникален културен феномен за България и в света, коментира за програма "Точно днес" директорът на фестивала Пламен Иванов.

Той съобщи, че организаторите на Фестивал Тракийски Мистерии са подготвили богата еднодневна програма на 29 септември в Пловдив, с многообразие от фестивални форми. 

Ще се изгради своеобразен Фестивален Полис, пресъздаващ в автентична атмосфера пълнокръвния живот в Древна Тракия. Фестивалният ден ще включва разнообразни събития:

Изложба с монументални платна с дълбоки орфически мотиви - за поредна година дигиталният артист Диляна Ангелова ще представи своята обновена колекция от внушителни платна, провокиращи с дълбоката си орфическа символика.

Фестивална Академия с кратки разяснителни лекции за по-задълбочено вникване в концепциите и сюжетите от древния тракийски епос, които ще бъдат пресъздадени в предстоящите вечерта интерактивни спектакли. Локацията, където ще се състои академията, е Античен Римския стадион. Лекциите са на тема "Древната тракийска култура, език и цивилизация и приложението на културното наследство на траките в нашето съвремие". Лекторите са представители на Института по Т-наука, Фондация Родов Завет и Сдружение Академия Орфика.

Фестивално Шествие, потеглящо от Римския стадион, ще поведе участниците и гостите на Фестивала към Фестивалния Полис, разположен в Античния театър на Стария Пловдив.

Фестивален Полис с творчески ателиета ще съживят мирогледа на древните траки, пропит с мистика, който е закодиран в приготовлението на обредната храна, облекло и ритуалните предмети – всички те част от свещения празничен цикъл. Всеки гост на Фестивала ще може активно да участва.

Вечерен гранд-спектакъл "Мистерия на Тракийския Херос", ведно с "Тракийска Мистерийна Драма", е кулминацията на фестивалния ден в Пловдив, където всеки любител, може да се потопи в мистериите на древните ни предци

Вече четвърта година, в триумфално шествие, Фестивал Тракийска Мистерии обхожда древните духовни средища от славното ни минало. Със съдействието на регионалните музеи по места се осъществява невиждано до сега възстановяване на обредността и изкуството на предците ни. Чрез интерактивно експониране на реликви, изкусно изработени реплики на знакови артефакти, материалното ни и духовно културно наследство заживява своя нов живот, в уникална автентична среда. Това става възможно чрез майсторската хореография, музика, драматургия, мултимедия и сценография, които са дело на изследователския труд на експертите от Академия Орфика.

Интервю с Пламен Иванов може да чуете от прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Почитаме Св. Климент Охридски

Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски.  Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език.   Основател е на Охридската книжовна школа.  Българската православна църква го  тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..

публикувано на 25.11.24 в 07:49

Венета Нейнска поставя начало на европейско турне в Пловдив

Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне  „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив.  Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер,  Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..

обновено на 23.11.24 в 07:30

В "Срещите" разговор за кенсъл културата

За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава?  А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.

публикувано на 22.11.24 в 10:23

Книга за идеите на Ататюрк гостува в Пловдив

В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество.  Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..

публикувано на 22.11.24 в 06:58

Благотворителен търг с творби от фонда на Дружеството на пловдивските художници

Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20.   Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..

публикувано на 22.11.24 в 06:37