Реконструкция на български обичай и музика от XVI век показват в Eтнографския музей. Този проект е вдъхновен от сведението на един немски пастор от средата на ХVІ век, изпратен на дипломатическа мисия в Османския двор, който наред с всичките интересни сведения за българския бит, ни е оставил и кратък нотен текст на българска фолклорна песен. Направена е възстановка на тази мелодия с подходящи инструменти и хореография.
Автор на проекта е Петя Крушева (докторант в Институт за балканистика и Център по тракология „Проф. Александър Фол“ към БАН – София), а той се изпълнява от Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции Авитохол - Варна с председател Жасмин Първанов.
В звуковия файл можете да чуете цялото интервю с Петя Крушева.
И другите прояви в Международния ден на музиката и поезията:
Пловдивското певческо дружество "Ангел Букорещлиев" продължава своята мисия да вдъхновява млади таланти с нова благородна инициатива – Майсторски клас за ученици до 15-годишна възраст. Младежите ще имат уникалната възможност да се учат от изтъкнати специалисти в областта – тенора Ивайло Михайлов и Яна Делирадева - диригент на хора "Детска китка".
За поредна година Смолян ще бъде домакин на Националния празник на поезията. В него ще вземат участие творци от Смолян, София и страната, сред които: Иван Странджев от Пловдив, Катя Кремзер, Боян Ангелов и Елена Алекова от София, Величка Петкова и Ангел Шеев от Смолян и др.
На 1 октомври от 17.30 часа, празникът ще бъде официално открит пред скулптурната композиция „Орфей и Родопа“. Ще бъде запален символичният огън на поезията, а в 18.0 ч. ще се проведе рецитал по стихове на участниците в обновената зала на Клуба на дейците на културата.
На 2 октомври от 09.00 до 11.30 ч. са поетичните срещи в средните училища на Смолян под надслов „Час по България“. Рецитал под надслов „Огънят“ ще прозвучи и в атриума на Областната управа.
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..