Почти един милион лева (937 889) са откраднатите от Разградския филхармоничен театър пари, отклонени от група съучастници, за които се предполага, че е ръководена от директора на театъра Левон Манукян. Той и още трима пряко замесени бяха арестувани преди няколко дни в Пловдив.
Самият Манукян снощи се предлага за освобождаване под парична гаранция от 50 000 лв., чийто срок за внасяне е десетдневен.
В хода на разследването е установено, че в началото на септември в театъра в Разград бяха назначени фиктивно поне 41 души, без изобщо да започне реална работа там. Те са дали данните си на единия от групата, която ги е препращал към третия задържан – компютърен специалист.
В средата на септември той сключва договор с театъра за административно обслужване на документацията по ТРЗ (Труд и работна заплата), изготвяне на документи и др. Неговата фирма е договорила същите дейности и с Родопския драматичен театър в Смолян.
На фиктивно наетите 41 души са изготвени трудови договори с театралния център в Разград, без да имат никакво професионално отношение към него и дейности в областта на изкуството. Касае се за хора, работещи в сферата на строителството, общественото хранене и много от тях – безработни.
В средата на септември тази година директорът на театъра Левон Манукян е подал заявка до Министерството на културата за изплащане на допълнителни възнаграждения, включително и на новоназначените фалшиви „служители“.
Така, в рамките на 3 дни - от 17.09. до 19.09.2024 г., на всеки от тях са преведени по сметки заплати в размер на около 25 000 лева на човек или общо почти 938 000 лева.
След това посредникът, изтеглил парите от сметките им, като на част от хората държал банковите карти, а останалите лично са му предавали преведените суми. Според договорката, за тях са оставали само парите за социални осигуровки.
На 26 септември 2024 г. двама от фиктивните служители се уговориха с другия посредник от групата да му връчат парите си в района близо до Пловдив бензиностанция - по 25 000 лева за всеки от тях. На мястото на срещата всички са били арестувани от пловдивските криминалисти от отдел „Икономическа полиция“.
При обиска на задържаните са открити списъците с хора, назначени в театрите в Разград и Смолян. Иззети са множество банкови карти на фалшивите служители, както и голяма сума пари - около 125 000 лева. Оказа се, че и този посредник е фиктивно назначен в разградския филхармоничен театър.
На следващия ден, 27 септември, са извършени претърсвания в театрите в Разград и Смолян, иззети са счетоводни документи и множество компютърни системи. Сега е арестуван и директорът на разградския театър Левон Манукян и компютърният експерт, оформил измамите. Това е 40 годишният Петко Писков от Пазарджик.
Следобед пловдивския Окръжен съд гледа неговата мярка за неотклонение. Единият от хванатите посредници все още е в ареста, а другият е под парична гаранция от 3 000 лв.
Днес , утре и в неделя ще се променя организацията на движение в участъците в ремонт на АМ „Тракия“. За повишаване на безопасността при интензивния трафик може да се шофира и в аварийната лента, съобщават от АПИ. Целта е да се облекчи пътуването в края на седмицата, когато много хора тръгват на път. Пътуващите към и от Пловдив могат да използват..
За втори ден лекари, медицински сестри и служители на УМБАЛ-Пловдив ще протестират пред сградата на болницата в подкрепа на досегашния изпълнителен директор д-р Динчо Генев. Те не искат да приемат новия изпълнителен директор на лечебното заведение д-р Йовко Червенков, назначен от здравното министерство след проведен конкурс. Недоволните..
Пловдивският Районен съд за пореден път ще гледа делото „Дебора“. Подсъдимият Георги Георгиев е обвинен за нанесените на Дебора Михайлова рани с макетен нож, за остригването на косата ѝ и за отправени към нея заплахи за убийство. На предишното дело през септември бяха разпитани трима свидетели. Очаква се днес да бъде разпитана Дебора, като..
Форум „Сцена за агресия в училище“ се провежда в Пловдив. Събитието събира на едно място ученици, учители, родители и експерти, за да обсъдят насилието сред подрастващите и да дадат алтернативи за спирането му. Сред темите на форума са какво ни казват децата с езика на агресията, ролята на творчеството за справяне с нея, нови модели за..
Двама души са задържани в Ракитово, след като нанесли побой на свой съгражданин, който починал по-късно в болница- Случката се разиграла преди в местност край Ракитово, където собственик на стопански постройки открил трупа на 63-годишен мъж от Пещера, работил при него като пастир. На мястото незабавно пристигнали екипи на полицейския участък..