Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

| Интервю

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на туристите, съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив директорът на музея Борис Хаджийски.

"Тази модернизация на зала "Археология" стана възможна, след като спечелихме проект „Ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията в зала Археология на РИМ-Пазарджик“ по програма ПА14 Културно предприемачество, наследство и сътрудничество от финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Проектът е с обем над 450 страници, като музеят е бенефициент. От над 40 подадени проекта, 14 са спечелили, а ние сме на трето място, като общият брой спечелили музеи са 5, останалите са на общини", посочи Хаджийски. 

Средствата по проекта са отпуснати от Норвегия, Исландия и Лихтенщайн и са на обща стойност 825 255 лв. за реализирането на този проект. С дял във финансирането за довършителни дейности по залата участват също община Пазараджик със 100 000 лева, Министерство на културата, което финансира други три проекта за общо 63 000 лева и Национален фонд "Култура" – 52 000 лева. Музеят е инвестирал и 325 000 лева от собствения си бюджет. 

РИМ-Пазарджик подготвя още три нови проекта на обща стойност близо 120 000 лева, с които ще кандидатства по отворената в момента сесия на  Министерство на културата в три модула, каза още Борис Хаджийски. 

Той изтъкна, че продължават проучвателните дейности на селищна могила Юнаците. Те ще завършат на 17 октомври и едва тогава ще бъде оповестено какви са резултатите от разкопките. 70 000 лева е отпуснало културното ведомство за проучването на обекта, който е изключително важен за европейската наука. Най-вероятно в бъдеще той ще бъде прехвърлен за стопанисване на община Пазарджик, но това е продължителна процедура, каза още директорът на Регионалния исторически музей. 

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34