Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ликвидирани са птиците, заболели от грип във ферма в Стряма

По решение на Областната епизоотична комисия е изпратено писмо до всички общини със забрана за провеждането на пазари, панаири и изложби на живи птици

Няма опасност за разрастване на огнището на птичи грип от фермата в Държавното ловно стопанство в Стряма. Заболелите и контактни птици в обекта са умъртвени по хумамен начин. Това стана ясно след днешното заседание на Областната епизоотична комисия в Пловдив. Областният управител Христина Янчева увери, че се вземат всички мерки за ограничаване на заразата и призова стриктно да се спазват препоръките на Българската агенция по безопасност на храните, за да се намалят максимално загубите на фермите и стопаните. Директорът на Областната дирекция по безопасност на храните в Пловдив д-р Чавдар Чавдаров съобщи, че се прави епизоотично изследване и се следи за движението на домашни птици, продукти и фуражи.

По решение на Областната епизоотична комисия е изпратено писмо до всички общини в Пловдивско със забрана за провеждането на пазари, панаири и изложби на живи птици. Настоява се още на спешни заседания Общинските епизоотични комисии да набележат превантивни мерки.

На 29 септември Българската агенция по безопасност на храните установи огнище на  птичи грип в птицевъдна ферма в Държавното ловно стопанство в Стряма. В обекта се отглеждат над 11 хиляди фазани, яребици и диви пуйки. Около фермата са поределени  3-километрова предпазна зона и 10-километрова наблюдавана зона.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Завърши ремонтът в Основно училище „Райна Княгиня"

Община Пловдив завърши в срок мащабния ремонт на Основно училище „Райна Княгиня", съобщава ресорният заместник-кмет Владимир Темелков в мейл до медиите. Ремонтът обхващанова топлоизолация и обновена фасада,  окачени тавани, нови инсталации, модерни санитарни възли на четири етажа. Седем класни стаи са с нови настилки, изграден е и нов..

обновено на 08.09.25 в 13:31

Част от улица се затваря за ремонт

Авариен ремонт на ВиК инфраструктурата и рехабилитация на пътната настилка на част от ул. „Месемврия“ започва днес.   По време на строително-монтажните работи ще се подменят водоснабдителните и канализационни тръби на ул. „Месемврия“, в зоната от кръстовището с ул. „Славянска“ до кръстовището с бул. „Санкт Петербург“. След това ще бъде..

обновено на 08.09.25 в 13:31

Православната църква отбелязва Рождество Богородично

Православната църква отбелязва днес празника Рождество Богородично. Денят, в който се е родила Света Дева Мария, е известен в народната традиция като Малка Богородица.  Това е и един от най-големите празници в църковния календар. Малка Богородица е и сред  най-предпочитаните празници, на който се провеждат събори из цялата страна.  Хасково..

обновено на 08.09.25 в 13:31

Кола се блъсна в жилищен вход в Асеновград

Кола се вряза в жилищен вход в Асеновград, малко пред 2:00 часа тази нощ. Инцидентът е станал на бул. "България" . Няма пострадали, предаде БНТ. Сблъскали са се два автомобила, като единият е изхвърчал от пътното платно и се е блъснал във вратата на блока. Катастрофата се е разминала само с материални щети, съобщиха от полицията в Пловдив...

публикувано на 08.09.25 в 13:30

Пълно лунно затъмнение и пълнолуние ни очакват тази вечер

Тази вечер, 7 септември 2025 г., ще станем свидетели на рядко и впечатляващо небесно явление — пълно лунно затъмнение ("кървава луна") и пълнолуние. То ще започне с полусянчестата фаза около 19:26 ч. , след което пълната фаза стартира около 20:30 ч. . Максимумът на затъмнението ще настъпи между 21:11 ч. и 21:12 ч. , когато Луната..

публикувано на 07.09.25 в 15:59