Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Част от недостига на вода се дължи на голямото застрояване

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

За над половин милион души в България има режим на водата

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и опазване на количеството и качеството им. 

Мерките, предложени за управление на водите на регионално ниво, са важни за природата, като тя се отразява пряко на здравето и поминъка на хората. Управлението на териториите на крайречните гори и заливните тераси са под силен икономически натиск – за сеч, добив на инертни материали, заустване и изхвърляне на отпадъци.

Все повече райони на България страдат както от засушаване, така и от проливни наводнения. Климатичните модели предвиждат тези тенденции да се задълбочават.

През тази година в България 620 населени места с приблизително 520 000 жители нямаха гарантиран достъп до питейна вода

Пред Радио Пловдив съпредседателят на ПП "Зелено движение" Тома Белев заяви, че сега все още действат ПУРБ, валидни за периода до 2021 г. 

Той припомни, че за страната ни има наказателна процедура от Европейската комисия за неизпълнение в срок на актуализацията на Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) и Плановете за управление на риска от наводнения (ПУРН) - два ключови документа по рамковата Директгива за водите на Европейския съюз.

Тези документи определят как ще се управляват водите през следващите 6 години - в случая от 22-ра до 27-ма година. 

Това са постоянно променящи се документи, които имат ключова роля доколко е допустимо едно или друго развитие, коментира Тома Белев. 

Той припомни, че по времето на екоминистър Нено Димов е било връчено тяхното изработване на Европейската банка и тя не е успяла да се справи във времето с тези два документа - ПУРБ и ПУРН. 

ПП "Зелено движение" направи анализ по какъв начин се прилага правото на чиста питейна вода, заяви Тома Белев. И посочи фрапиращи изводи от този анализ:

Половината от нашите водоизточници нямат разрешение за ползване на водите от тях. При по - малко от 30% от водоизточниците се отчитат водите, които се вземат от тях. 

Част от недостига на вода е свързана с едно голямо застрояване. Такъв пример е и презастрояването в Родопската яка край Пловдив. Община "Родопи" няма общ устройствен план.

От средата на 70-тте години в България е забранено застрояването на заливните тераси на реките. Някои от реките обаче не са посочени като такива, за тях не действат ограниченията и затова идват наводненията и загубите, включително човешки животи. 

Тома Белев коментира и темата за съдбата на "Мариците" с думите: "Тъй или иначе преходът трябва да се случи. И то по най - добрия начин." Няма как да плащаме от средствата за всички работните заплати на няколко хиляди човека, категоричен е съпредседателят на ПП "Зелено движение".

Интервюто на Емил Костов с Тома Белев е в звуковия файл. 






По публикацията работи: Антоанета Петричанска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус-малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20