На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и опазване на количеството и качеството им.
Мерките, предложени за управление на водите на регионално ниво, са важни за природата, като тя се отразява пряко на здравето и поминъка на хората. Управлението на териториите на крайречните гори и заливните тераси са под силен икономически натиск – за сеч, добив на инертни материали, заустване и изхвърляне на отпадъци.
Все повече райони на България страдат както от засушаване, така и от проливни наводнения. Климатичните модели предвиждат тези тенденции да се задълбочават.
През тази година в България 620 населени места с приблизително 520 000 жители нямаха гарантиран достъп до питейна вода.
Пред Радио Пловдив съпредседателят на ПП "Зелено движение" Тома Белев заяви, че сега все още действат ПУРБ, валидни за периода до 2021 г.
Той припомни, че за страната ни има наказателна процедура от Европейската комисия за неизпълнение в срок на актуализацията на Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) и Плановете за управление на риска от наводнения (ПУРН) - два ключови документа по рамковата Директгива за водите на Европейския съюз.
Тези документи определят как ще се управляват водите през следващите 6 години - в случая от 22-ра до 27-ма година.
Това са постоянно променящи се документи, които имат ключова роля доколко е допустимо едно или друго развитие, коментира Тома Белев.
Той припомни, че по времето на екоминистър Нено Димов е било връчено тяхното изработване на Европейската банка и тя не е успяла да се справи във времето с тези два документа - ПУРБ и ПУРН.
ПП "Зелено движение" направи анализ по какъв начин се прилага правото на чиста питейна вода, заяви Тома Белев. И посочи фрапиращи изводи от този анализ:
Половината от нашите водоизточници нямат разрешение за ползване на водите от тях. При по - малко от 30% от водоизточниците се отчитат водите, които се вземат от тях.
Част от недостига на вода е свързана с едно голямо застрояване. Такъв пример е и презастрояването в Родопската яка край Пловдив. Община "Родопи" няма общ устройствен план.
От средата на 70-тте години в България е забранено застрояването на заливните тераси на реките. Някои от реките обаче не са посочени като такива, за тях не действат ограниченията и затова идват наводненията и загубите, включително човешки животи.
Тома Белев коментира и темата за съдбата на "Мариците" с думите: "Тъй или иначе преходът трябва да се случи. И то по най - добрия начин." Няма как да плащаме от средствата за всички работните заплати на няколко хиляди човека, категоричен е съпредседателят на ПП "Зелено движение".
Интервюто на Емил Костов с Тома Белев е в звуковия файл.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..