Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000.

С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща редукция на 40 процента от вота – заяви в интервю за Радио Пловдив Стефан Манов – член на Обществения съвет към ЦИК.

Според него избирателната активност на българина пада заради избирателна умора и липса на силни политически послания. Като пример за силни политически позиции Манов изтъкна Австрия и Франция, където активността е повишена съответно на 78% и на 68%.

Там действат силните послания срещу миграцията – изтъкна Манов.

Всички тези фактори превръща хората в така наречените навремето „вътрешни емигранти“. Тоест те не са напуснали страната, но си напуснал държавния ход на нещата“ – подчерта Манов.

Не може политиката на една страна да се определя от „филиите“ и „фобиите“ от края на 19-и век и сякаш в началото на 21-и век тази линия да разделя нашите политици, вместо ляво, дясно, прогресив, център и т. н.“ – допълни Манов.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Гошо Къчков

Транспортът може да изиграе лоша шега на кмета на Пловдив

Ще се решат или ще се задълбочат проблемите на Пловдив с масовия градски транспорт, след като града се сдоби с четвърти заместник-кмет по транспорт? Основен въпрос, след поредната рокада в кметския екип, при това – само за две години. Новият ресорен заместник-кмет е Николай Душков, а той сменя досегашния Александър Държиков.  Решението изненада..

публикувано на 25.11.25 в 11:09

АИКБ призова за участие в протеста срещу бюджета

В програма "Точно днес" Румен Радев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България отправи апел към всички предприемачи, работодатели и работещи да се присъединят към протеста на 26 ноември в София, организиран във връзка с липсата на диалогичност от страна на управляващите по време на бюджетната процедура. Той съобщи, че..

публикувано на 25.11.25 в 10:59

1 от всеки 5 жени в България е ставала жертва на насилие

Почти една на всеки три жени в света е била жертва на психическо, физическо и/или сексуално насилие, а в България – една на всеки пет. Това заяви в Международния ден срещу насилието над жени и момичета Теодора Муравеева, президент на Инър Уийл клуб в града. Организацията се включва в кампанията на ООН „Да оцветим света в оранжево!“ с..

публикувано на 25.11.25 в 09:52
Андрей Велчев

Трусовете в държавата предстоят, управляващите не са диалогични

"Липсва диалогичността, с която сме свикнали, особено от партия ГЕРБ. Това, което което виждаме е, че те стоят твърдо на своята позиция, и каквото и да говорят синдикатите, не съм оптимист накъде вървят комуникациите. Ако публичният и частният сектор са скарани, то трусовете в държавата предстоят". Това заяви в интервю за предаването "Ден след..

обновено на 24.11.25 в 16:39

Таванът на ваучерите за храна трябва да е 150 евро месечно

Максималният размер на ваучерите за храна ще остане 200 лева месечно и през 2026 година, според проектобюджета за следващата година и това ще остане най-ниската стойност за страна-членка на ЕС. 835 000 са работещите в България, които получават ваучери. Таня Обущарова, главен секретар на Асоциацията на операторите на ваучери, коментира пред Радио..

публикувано на 24.11.25 в 15:38