„Бях водена от желанието да направя нещо за хората, така че те да се почувстват като част от това общество, да усетят какво е преживяването да си в една група.
Освен това си давам сметка, че утре аз мога да бъда в това положение и за мен водещо беше как бих искала да се отнасят към мен“, коментира Гергана Дойчинова отфондация „Ела и ти“.
Едни от първите съмишленици на фондацията в дейността им с хората с увреждания са Планинско спасяване – Пазарджик. Намирането на доброволци в началото е било по-трудно, но сега те сами търсят фондацията. Към момента над 450 доброволци са взели участие в инициативите.
„Със себе си те увличат и нови доброволци. Най-хубавото е, че имаме три поколения доброволци“, обясни Дойчинова.
Придвижването на хората с увреждания в планински условия става в специализирана количка на едно колело или с шейна през зимата. За задвижването на една количка са необходими шестима души.
„Винаги обаче трябва да има поне двама в резерва, защото всичко се случва – човек може да се измори, да изкълчи крак. Най-добре е в един екип да има поне 10 души, но минимумът е от 8.
Специализираните колички, които използваме са много скъпи. Направихме една акция и успяхме да подсигурим две, но са ни необходими още три. Доброволците сами носят въжета. Разполагаме и с три чувала за зимни условия, но нямаме шейни, затова безвъзмездно използваме тези на планинската спасителна служба“, разясни Дойчинова.
Тя добави, че целта не е придвижването на хора с увреждания от една до друга точка, а интеграцията им, това те да се почувстват като част от общността.
На 3 ноември на Гребната база фондацията организира велопоход на толерантността. Участниците в него могат да бъдат както с триколки, така и с велосепеди и инвалидни колички.
Припомням, че фондацията беше взела участие и в спортно-културния маратон Тепе Джамборе. Тогава бягаха заедно с момче с увреждане от Пловдив. Тази събота то ще се присъедини към похода по стъпките на Алеко.
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..
Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов. Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..
Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година. Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..