Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории за надеждата:

Доброволци помагат на инвалиди да изкачат планини

Снимка: Фондация "Ела и ти"

Доброволци помагат  на изцяло неподвижни или трудноподвижни хора да изкачват планини, да достигат до различни труднодостъпни за тях кътчета в България. Идеята се заражда спонтанно.

„Бях водена от желанието да направя нещо за хората, така че те да се почувстват като част от това общество, да усетят какво е преживяването да си в една група.

Освен това си давам сметка, че утре аз мога да бъда в това положение и за мен водещо беше как бих искала да се отнасят към мен“, коментира Гергана Дойчинова отфондация „Ела и ти“.

Едни от първите съмишленици на фондацията в дейността им с хората с увреждания са Планинско спасяване – Пазарджик. Намирането на доброволци в началото е било по-трудно, но сега те сами търсят фондацията. Към момента над 450 доброволци са взели участие в инициативите.

„Със себе си те увличат и нови доброволци. Най-хубавото е, че имаме три поколения доброволци“, обясни Дойчинова.

Придвижването на хората с увреждания в планински условия става в специализирана количка на едно колело или с шейна през зимата. За задвижването на една количка са необходими шестима души.

„Винаги обаче трябва да има поне двама в резерва, защото всичко се случва – човек може да се измори, да изкълчи крак. Най-добре е в един екип да има поне 10 души, но минимумът е от 8.

Специализираните колички, които използваме са много скъпи. Направихме една акция и успяхме да подсигурим две, но са ни необходими още три. Доброволците сами носят въжета. Разполагаме и с три чувала за зимни условия, но нямаме шейни, затова безвъзмездно използваме тези на планинската спасителна служба“, разясни Дойчинова.

Тя добави, че целта не е придвижването на хора с увреждания от една до друга точка, а интеграцията им, това те да се почувстват като част от общността.

На 3 ноември на Гребната база фондацията организира велопоход на толерантността. Участниците в него могат да бъдат както с триколки, така и с велосепеди и инвалидни колички.

Припомням, че фондацията беше взела участие и в спортно-културния маратон Тепе Джамборе. Тогава бягаха заедно с момче с увреждане от Пловдив. Тази събота то ще се присъедини към похода по стъпките на Алеко. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45