Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории за надеждата:

Доброволци помагат на инвалиди да изкачат планини

Снимка: Фондация "Ела и ти"

Доброволци помагат  на изцяло неподвижни или трудноподвижни хора да изкачват планини, да достигат до различни труднодостъпни за тях кътчета в България. Идеята се заражда спонтанно.

„Бях водена от желанието да направя нещо за хората, така че те да се почувстват като част от това общество, да усетят какво е преживяването да си в една група.

Освен това си давам сметка, че утре аз мога да бъда в това положение и за мен водещо беше как бих искала да се отнасят към мен“, коментира Гергана Дойчинова отфондация „Ела и ти“.

Едни от първите съмишленици на фондацията в дейността им с хората с увреждания са Планинско спасяване – Пазарджик. Намирането на доброволци в началото е било по-трудно, но сега те сами търсят фондацията. Към момента над 450 доброволци са взели участие в инициативите.

„Със себе си те увличат и нови доброволци. Най-хубавото е, че имаме три поколения доброволци“, обясни Дойчинова.

Придвижването на хората с увреждания в планински условия става в специализирана количка на едно колело или с шейна през зимата. За задвижването на една количка са необходими шестима души.

„Винаги обаче трябва да има поне двама в резерва, защото всичко се случва – човек може да се измори, да изкълчи крак. Най-добре е в един екип да има поне 10 души, но минимумът е от 8.

Специализираните колички, които използваме са много скъпи. Направихме една акция и успяхме да подсигурим две, но са ни необходими още три. Доброволците сами носят въжета. Разполагаме и с три чувала за зимни условия, но нямаме шейни, затова безвъзмездно използваме тези на планинската спасителна служба“, разясни Дойчинова.

Тя добави, че целта не е придвижването на хора с увреждания от една до друга точка, а интеграцията им, това те да се почувстват като част от общността.

На 3 ноември на Гребната база фондацията организира велопоход на толерантността. Участниците в него могат да бъдат както с триколки, така и с велосепеди и инвалидни колички.

Припомням, че фондацията беше взела участие и в спортно-културния маратон Тепе Джамборе. Тогава бягаха заедно с момче с увреждане от Пловдив. Тази събота то ще се присъедини към похода по стъпките на Алеко. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54