Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има реална опасност от бежанска вълна от Ливан

Владимир Чуков

Нарастващото напрежение в Близкия Изток притесни властта у нас. Служебният премиер Димитър Главчев свика в сряда Съвета по сигурността. Консултативният съвет за национална сигурност при президента също ще заседава извънредно утре. Ескалацията на военните действия в Близкия Изток и превантивните действия у нас коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив арабистът проф. Владимир Чуков.

"Ситуацията в Близкия Изток не е от вчера или днес, тя е от една година, просто в момента е в екстремна светлина. Мисля, че реакцията на държавата беше много адекватна и ние сме едни от първите, които го направихме. Американците например, в момента се организират, явно те не са очаквали толкова екстремално и бързо да се развият нещата, но при нас наистина има добра организация, още повече, че хората, които искат да се евакуират, са твърде малко – около 200 човека, докато примерно американците в Ливан са около 5-6000. Ние имаме и добри контакти с партньорите в службите, тъй като това са много позволения, които трябва да бъдат поискани от съответните държави от Ливан, чиито институции според мен не функционират като хората, от друга страна от Израел", коментира  проф. Чуков действията на българските власти. 

Той допълни, че подобен щаб би трябвало да функционира постоянно у нас, при това още от миналата година, когато беше осъществен терористичния акт срещу Израел от Хамас.

Според арабиста основната причина за нанасянето на иранския удар, е една реч или обръщение на Бенямин Нетаняху към иранския народ и много ясната заявка за промени в баланса на силите в региона.

"Кодовото наименование на операцията в Ливан се наричаше първоначално „Стрели на север“, след това се промени на „Нов режим“, което е много по-голяма амбиция, т.е. извън Ливан, визирайки т.нар. нов Близък Изток. Но след убийството на лидера на Хамас Хасан Насрала очевидно ситуацията стана толкова екстремална и опасна, че те отново върнаха старото наименование „Стрели на север“. Т.е. от желанието да стане едно преструктуриране на региона, се усетиха, че всичко това би коствало много голямо кръвопролитие, на фона на това, че Иран е на 12 без 5 от атомна бомба. Според ТАСС те имат материал за три атомни бомби, макар да не са ги произвели. И се досещате, какво би могло да се случи при наистина болезнена израелска атака, така че по-добре да не мислим в тази посока", посочи проф. Чуков.

По думите му в момента са напълно реални опасенията за бежанска вълна. Такава е и информацията от ливанската държава. По думите му над 1 200 000 са ливанците, напуснали своите домове, макар че на този етап от юг те са отишли на север при роднини. Малка част от тях, за сирийски бежанци – около 1 млн., които са се върнали в Сирия. 

"Ако ситуацията се задълбочи ще се получи обстановка, която познаваме добре от 2015-2016, когато Русия се намеси в Сирия и започна да бомбардира. Тогава огромна бежанска вълна от 7 млн. сирийци напуснаха Сирия. Такова нещо няма да се случи, тъй като няма толкова ливанци, но Европа ще усети, ако се появят още 200-400 хиляди и то не само ливанци, а това са хора, които по пътя привличат и икономически мигранти", смята арабистът.

Според него терористичните актове също не са за подценяване, особено на базата на всичките процеси, които се случват в съседните балкански държави - търкания и напрежение в Сърбия, както и в Косово. 

"Това са неща, които трябва много активно да бъдат следени, когато се преекспонира това напрежение в Близкия Изток, на територия, която е много близко до нас и е в европейския континент", изтъкна Чуков.

Той добави, че България, с повишените си доходи, с които нашите политици непрекъснато се хвалят, от транзитна точка се превръща в точка, в която има вече някаква уседналост и тук е ролята на държавата да се подбират мигрантите, от които нашата икономика има нужда. 

"За съжаление стихнахме до много неприятна ситуация, когато просто няма крачка назад и за двете страни. Сега излизат детайли за това какво се е случило и как, ние също наблюдавахме силно процесите, особено след като нашата държава беше замесена с производството и плащането на т.нар. пейджъри, които изгърмяха. Разбра се, че всъщност Хасан Насрала е дал съгласието си за прекратяване на огъня в рамките на тези 21 дни, разбра се, че Бенямин Нетаняху под натиска на Байдън и Макрон също се е бил съгласил, само че някъде там по пътя нещата не са били стиковани", обясни още експертът.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Правителство по-скоро ще има, но не знам дали ще е трайно

Правителство по-скоро ще се сформира и то ще бъде между формациите, за които говори Бойко Борисов, ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН. Друг обаче е въпросът доколко ще бъде трайно. Това прогнозира социологът Кольо Колев.   Добави още, че за да просъществува такъв тип управление ще е необходимо политическо майсторство, което липсва на нашите..

публикувано на 12.11.24 в 15:59

Стига аматьорщина в управлението на България!

Политиците със здрав разум не могат да надделеят над тези, които са обладани от тяснопартийни интереси. Призовавам вторите да си  отворят очите и да си дадат сметка, че служат на България, а не на партиите си. Това заяви пред Радио Пловдив проф. Огнян Герджиков , юрист, бивш председател на Народното събрание и бивш премиер. Той не е..

публикувано на 12.11.24 в 15:52

НПО от Габрово поема групите на наркозависими в Пловдив

Фондация „Общност в помощ на зависимите“ ще ползва под наем къщата, в която доскоро ще помещаваше пловдивското сдружение „Майки срещу дрогата“. Това стана с решение на последната си сесия Общинския съвет в Пловдив.  Единодушно съветниците решиха да предоставят къщата, в която се помещаваше доскоро пловдивското сдружение „Майки срещу дрогата“ на..

публикувано на 12.11.24 в 11:08

Пеевски иска да се позиционира от криминалното в политическото

"Предложението на Борисов за възможната формула за управление - ГЕРБ-ПП, ПП-ДБ, БСП и ИТН не е нищо качествено ново. Той заяви, че няма да прави коалиционно управление с ДПС на Пеевски или ДПС - на Доган и че те няма да бъдат в изпълнителната власт. Но на въпрос каква ще бъде динамиката на отношенията му с Пеевски, той заяви, че парламентарната работа..

публикувано на 12.11.24 в 10:34
Николай Василев

3 процента дефицит не е положителна цел

"Ние започнахме "спускане надолу по пързалката  с все по-голяма скорост" през лятото на 2021 г., когато започнахме актуализации, вдигане на социални разходи, увеличаване на дефицита, пак дългове, пак актуализации и така безкрай".  Така бившият министър на икономиката и вицепремиер Николай Василев коментира работата по държавните финанси в..

публикувано на 11.11.24 в 16:43